Home WiadomościZe Świata Rzym: obchody Jubileuszu 150-lecia przekazania ikony MBNM Redemptorystom

Rzym: obchody Jubileuszu 150-lecia przekazania ikony MBNM Redemptorystom

Redakcja

redemptor.plSanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie odbyły się 26 kwietnia 2016 r. uroczystości związane z Jubileuszem 150 -lecia powierzenia Ikony Nieustającej Pomocy Zgromadzeniu Redemptorystów i uroczystego jej wprowadzenia do kościoła św. Alfonsa na Esquilinie w Rzymie, które miało miejsce 26 kwietnia 1866 roku.

Centralnym wydarzeniem była Msza św. o godz. 18.00 pod przewodnictwem Kard. Gerarda Vincenta Nicholsa, Prymasa Anglii z Londynu, Arcybiskupa Westminsteru, dla którego kościół św. Alfonsa jest kościołem tytularnym. Przed Mszą Św. odbyła się procesja z kopią Ikony Matki Bożej z Bazyliki Maki Bożej Większej do kościoła św. Alfonsa. Na uroczystość przybyły grupy z wielu krajów świata, które zaplanowały przyjazd do Rzymu specjalnie na tę uroczystość.

Obchody poprzedziła dziewięciodniowa Nowenna, na która składały się nabożeństwa, Msze św. w różnych językach oraz koncerty, spektakle i występy folklorystyczne. Pośród wielu wydarzeń Nowenny należy wyróżnić także Msze św. sprawowane w innych obrządkach – bizantyńsko-ukraińskim, syro-malabarskim, arabsko-melchickim i łacińskim. Codziennie gromadzili się wierni reprezentujący różne grupy językowe i wiele narodów, bowiem Msze św. sprawowane były po włosku, po ukraińsku, po wietnamsku, po polsku, po angielsku, po francusku, po portugalsku, po hiszpańsku i po arabsku. Dużym wydarzeniem było niedzielne święto z udziałem wiernych pochodzących z krajów Ameryki Łacińskiej, połączone z występami folklorystycznymi w wielobarwnych strojach na scenie ustawionej przed wejściem do kościoła. Poszczególne dni uświetniły także występy zaproszonych chórów i zespołów muzycznych. Podczas Mszy św. w j. polskim zaśpiewał chór sanktuaryjny z Tuchowa. Nowenna była też okazją do ponownego odkrywania przesłania duchowego Ikony, dzięki specjalnym medytacjom i śpiewom.

Jubileusz 150 przekazania Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy Redemptorystom potrwa do 27 czerwca 2016 r. W przeddzień jego zakończenia, w niedzielę, 26 czerwca, centralna Msza św. o godz. 16.00 będzie sprawowana w Bazylice Matki Bożej Większej.

o. Piotr Andrukiewicz CSsR, Rzym

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda