Home WiadomościZe Świata Rzym: Prezentacja książki o św. Robercie Bellarminie

Rzym: Prezentacja książki o św. Robercie Bellarminie

Redakcja

W kościele św. Ignacego w Rzymie, w sobotę 2 października 2021 r., w ramach obchodów Roku św. Roberta Bellarmina z okazji 400. rocznicy jego śmierci (1621-221), odbyła się prezentacja książki autorstwa jezuity o. Giancarlo Pani SJ pt. „Roberto Bellarmino — cercatore della verità” („Robert Bellarmin — poszukiwacz prawdy”). Życie Roberta Bellarmina było złożone i wieloaspektowe. Między XVI a XVII wiekiem, był jednym z najsłynniejszych intelektualistów Towarzystwa Jezusowego i Kościoła.

W czasie prezentacji głos zabrali: autor książki Giancarlo Pani SJ oraz o. Federico Lombardi SJ. Prowadzącym i organizatorem spotkania był rektor kościoła św. Ignacego i przełożony miejscowej wspólnoty jezuickiej Vincenzo d’Adamo SJ. Fragmenty książki i modlitwę poświęconą Świętemu czytała Marcella Iandolo. Prezentacja odbyła się przed ołtarzem św. Roberta Bellarmina, gdzie spoczywa ciało Świętego.

Ojciec Pani przedstawił pokrótce najważniejsze owoce swoich poszukiwań naukowych odnośnie Roberta Bellarmina, jako niezmordowanego poszukiwacza prawdy, łączącego wierność doktrynie z otwarciem na nowe odkrycia, będące owocem rozwoju nauk. Autor szczegółowo przybliżył zebranym zaangażowanie Bellarmina w refleksję nad Biblią, nad duchową i doczesną władzą papieską, jego rolę w procesach Giordano Bruno i Galileusza oraz okres bycia arcybiskupem Capui. Bellarmin był kochany i nienawidzony w całej Europie, krytykowany nie tylko przez protestantów, ale także przez przedstawicieli Kościoła z racji zaangażowania w trudne wydarzenia i dyskusje swoich czasów. Nigdy jednak nie zawiódł w szczerym poszukiwaniu prawdy. Jego pasją, według o. Pani, była Ewangelia oraz formacja teologiczna połączona z zaangażowaniem wychowawczym, nauczaniem i katechezą. Charakteryzowała go dbałość o wymagania komunii kościelnej i życia kulturalnego. Jak się jednak wydaje, najszczęśliwszym okresem jego życia była działalność duszpasterska związana z posługą arcybiskupa Capui.

Ojciec Lombardi ukazał osobę św. Roberta Bellarmina, jako jezuitę pełnego pogody ducha, poczucia humoru, człowieka pracowitego, z łatwością wchodzącego w relacje z osobami z różnych warstw społecznych. Słuchacze mogli się dowiedzieć o Bellarminie, jako znanym i powszechnie cenionym kierowniku duchowym nowicjuszy i świeckich. Jego zakonnego, prostego trybu życia, nie zmieniły kolejne nominacje, urzędy i sława, którą cieszył się w ówczesnych chrześcijańskim świecie. Ojciec Lombardi zwrócił uwagę na to, że Robert Bellarmin, został kanonizowany nie za swoje pełne mądrości i Bożego ducha pisma, ale za postawę pokory, posłuszeństwa, czystości oraz troski o biednych i potrzebujących, za pełne żaru miłości zaangażowanie w pomoc duszom przez kazania i kierownictwo duchowe, a także za pokorne znoszenie fałszywych oskarżeń i niechęci. Korzystając z bliskości Collegium Rzymskiego przedstawił ścisłe związki łączące Bellarmina z uczelnią, która z czasem przekształciła się w Uniwersytet Gregoriański.

Obaj prelegenci zachęcali do odkrycia na nowo Roberto Bellarmino, jako „poszukiwacza prawdy” oraz osoby radosnej, pełnej pogody ducha, z całym oddaniem i miłością służącej Kościołowi w konkretnych uwarunkowaniach miejsca i czasu.

Na koniec prelegenci zachęcali do postawienia sobie konkretnych pytań o inspiracje płynące z przykładu życia i nauczania Bellarmina? Czy nasz wiara, przygotowanie i styl apostolski wywierają oczekiwany wpływ na życie chrześcijan i ludzi spoza Kościoła? Co ma on nam do powiedzenia na temat sposobu podchodzenia do kontrowersji, które obecnie charakteryzują nasze społeczeństwo i Kościół?

Obecni byli zachwyceni wystąpieniami obu prelegentów. Ich erudycja, zdolności syntezy i umiejętność prezentacji podjętych tematów na pewno znalazłaby uznanie w oczach ich współbrata, św. Roberta Bellarmina.

o. Henryk Droździel SJ / Rzym, 2.10.2021

Na zdjęciach:

1. Ojciec Vincenzo d’Adamo SJ przedstawia prelegentów (od lewej) o. G. Pani SJ i o. F. Lombardi SJ (foto o. Henryk Droździel SJ, Rzym, 2.10.2021).
2. Książka o. G. Pan i SJ pt. „Roberto Bellarmino — cercatore della verità” foto o. Henryk Droździel SJ.

_____________________________________________

O. Giancarlo Pani SJ — pisarz, autor książek i artykułów związany z jezuickim pismem „La Civiltà Cattolica”

O. Federico Lombardi SJ – pisarz związany z „La Civiltà Cattolica”, były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, obecnie postulator beatyfikacji i kanonizacji o. Bernardo Mattio, prezes watykańskiej fundacji «Joseph Ratzinger-Benedetto XVI».

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda