Rzym: Program Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej

Jutro po południu, 16 stycznia, rozpoczynają się Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej. Cechą charakterystyczną tych Dni w obecnym roku będzie refleksja nad duchowością Księdza Bosko – temat Wiązanki 2014 i trzeciego roku przygotowania do obchodów Dwusetlecia – i specjalny klimat komunii pomiędzy przełożonymi różnych grup Rodziny Salezjańskiej, łączący się z końcowym okresem sprawowania urzędu Przełożonego Generalnego przez ks. Pascuala Cháveza.

Dni Duchowości stanowią tradycyjne spotkanie Rodziny Salezjańskiej, które służy wspólnej refleksji i dzieleniu się charyzmatem przedstawicieli różnych grup. Zainicjowane w 1973 roku, z przerwą w latach 2001 – 2003, pogłębiały każdego roku specyficzne tematy, czyniąc to zawsze w odniesieniu do społeczeństwa, Kościoła i codziennej rzeczywistości posłannictwa realizowanego wśród młodzieży.

Temat tego roku, który jest również tematem Wiązanki 2014 – “Czerpiemy z doświadczenia duchowego Księdza Bosko, aby kroczyć drogą świętości zgodnie z naszym specyficznym powołaniem” – będzie stanowić myśl przewodnią głoszonych prelekcji.

Jutro, zaraz po prezentacji Dni, swoją prelekcję, mówiącą o „Spotkaniu z Jezusem z Nazaretu”, wygłosi ks. José Luis Plascencia. Potem nastąpi czas wymiany opinii i dialogu pomiędzy młodzieżą, parami, studentami i Przełożonym Generalnym.

W piątek 17 stycznią głos zabiorą: ks. Aldo Giraudo, który omówi “Uwagi dotyczące wrażliwości duchowej Księdza Bosko i klucze interpretacyjne pozwalające zbliżyć się do jego nauczania”, oraz sam Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez, który wygłosi prelekcję na temat: “ Miłość duszpasterska: centrum i synteza duchowości salezjańskiej”. Po południu będą mieć miejsce dwa świadectwa związane z duchowością przeżywaną w różnych środowiskach: nowe granice i peryferie, podwórko cyfrowe, domy rodzinne i spotkanie z imigrantami. Zaś wieczorem, w pomieszczeniach dzieła salezjańskiego w Cinecittà będą mieć swój występ postnowicjusze salezjańscy z Nave, którzy zaprezentują przedstawienie pt. “Affari per Santi. Qui si fa commercio non di denaro, ma di anime” (Święte interesy. Tutaj w grę nie wchodzą pieniądze, ale dusze).

W sobotę do południa przewidziany jest panel dyskusyjny, w czasie którego zostaną przybliżone trzy doświadczenia związane z duchowością salezjańską, znajdujący swój konkretny wyraz w działalności duszpasterskiej i misyjnej. Po nim będą mieć miejsca dwa szczególnie oczekiwane momenty: wręczenie wszystkim obecnym Wiązanki na rok 2014 przez Przełożonego Generalnego oraz spotkanie wieczorne, w czasie którego przełożoni poszczególnych grup Rodziny Salezjańskiej podziękują księdzu Chávezowi za 12 lat jego bycia przewodnikiem duchowym i centrum jedności Rodziny Salezjańskiej.

Dni zakończą się w niedzielę 19 stycznia. Rano (godz. 8.00 GMT+1) Przełożony Generalny będzie przewodniczyć Eucharystii, którą będzie można śledzić w bezpośredniej transmisji (streaming) na stronie www.missionidonbosco.tv. Potem zostaną przedstawione wnioski końcowe ze strony różnych grup roboczych, po czym ks. Chávez skieruje swoje przesłanie na zakończenie XXXII Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org