Sercanie – Filipiny: Radość mimo tragicznych wspomnień

Maleńka, nowopowstała osada na egzotycznej wyspie Mindanao, na Filipinach… Bezchmurne niebo, +35 stopni w cieniu. 326 kolorowych domów, na drzwiach gwiazdkowe ozdoby. W progu uśmiechnięci ludzie – kobiety, mężczyźni, dzieci… To do nich powędrowali z Dobrą Nowiną sercańscy misjonarze i postulanci oraz młodzież sercańska, pragnąc dzielić radość ze zbliżającego się Bożego Narodzenia.

Tegoroczne Boże Narodzenie to pierwsze (od niemal trzech lat) święta, które kilkaset filipińskich rodzin spędziło we własnych domach, wybudowanych dzięki ofiarności ludzi dobrej woli. Radość z bycia razem, pod prawdziwym – a nie brezentowym dachem pomału zaciera wspomnienia tragicznej nocy z 16 na 17 grudnia 2011 roku, kiedy to uderzył niszczycielski tajfun Sendong. Wspólnota mieszkańców Wioski Matki Bożej Miłosierdzia nie jest jeszcze w pełni zorganizowana. Ludzie dopiero się poznają… Uczą się żyć „na nowo” – normalnym rytmem, bez lęku.

Sercanie zawitali do domów rodzin z Wioski Matki Bożej Miłosierdzia w ramach „Pasko sa Opol” („Świąt w Opol”). W czasie 10-cio dniowej nowenny bożonarodzeniowej misjonarze jednoczyli mieszkańców i pomagali im w duchowych przygotowaniach do przyjęcia Nowonarodzonego Dzieciątka. Tematem tegorocznej misji były słowa: „Sint Unum” (Pakighiusa) – „Aby byli jedno”.

Spis ludności nie tylko w Betlejem

Misjonarze odwiedzali Filipińczyków w ich domach – poznając codzienne życie wspólnoty. Przy okazji sporządzili pierwsze mini kartoteki mieszkańców. Analogia do biblijnego spisu ludności nasuwa się sama…

Pokarm dla ciała i ducha oraz… szopka wśród plam

Podczas pobytu misjonarze przeprowadzili adwentowe rekolekcje dla dorosłych i młodzieży, organizowali katechezy i zabawy dla dzieci. Każdego wieczoru odprawiali wieczorną Mszę Świętą („Simbang Gabi”) gromadzącą tłumy wiernych. 21 grudnia (6 dnia pobytu w Wiosce) odbyła się akcja medyczna połączona z programem żywieniowym dla dzieci. Przez cały dzień pięciu lekarzy i czterech dentystów w asyście wolonatriuszy nieodpłatnie badało stan zdrowia Filipińczyków. W towarzyszącym akcji uroczystym obiedzie i animacjach z nagrodami uczestniczyło ponad 500 dzieci. 24 grudnia Mieszkańcy wzięli udział w uroczystej Pasterce i wspólnym kolędowaniu. Wśród palm stanęła „żywa szopka”.

Zorganizowanie świątecznego wyjazdu misjonarzy do Wioski Matki Bożej Miłosierdzia było możliwe m.in dzięki hojności Darczyńców oraz wsparciu Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów w Polsce.

Rozbudowa Wioski Matki Bożej Miłosierdzia trwa – docelowo potrzeba 600 domów. Zapraszamy do włączenia się w budowę Wioski!

Można to uczynić wpłacając pieniądze (http://zbieramto.pl/kontakt/), bądź kupując srebrny krzyżyk sercański (http://zbieramto.pl/sklep-on-line%E2%80%A8/).

Więcej (zdjęcia) na: www.sercanie.pl