Home WiadomościZe Świata Rzym: XIV Zebranie Ogólne Europejskiej Konferencji Redemptorystów

Rzym: XIV Zebranie Ogólne Europejskiej Konferencji Redemptorystów

Redakcja

Po dwóch latach przerwy przedstawiciele duchowych synów św. Alfonsa Liguori na naszym kontynencie zebrali sie na XIV Zebraniu Ogólnym Europejskiej Konferencji Redemptorystów (KRE). Spotkanie to odbyło się w domu „Il Carmelo” w Ciampino pod Rzymem w dniach 4-7 października 2021 r. Stało się też w pewien sposób sprawdzianem logistycznym, ponieważ następna Kapituła Generalna całego Zgromadzenia odbędzie się w tym samym miejscu w 2022 r.

O. Johannes Römelt CSsR – koordynator KRE, przełożeni prowincjalni i dodatkowi delegaci wybrani przez poszczególne jednostki, wzięli udział w spotkaniu. Udział wzięli w nim także przełożony generalny, o. Michael Brehl CSsR i radni generalni oo. Alberto Eseverri CSsR i Pedro López CSsR. Prowincję Warszawską reprezentowali przełożony prowincji o. Janusz Sok CSsR oraz delegaci: oo. Witold Hetnar CSsR i Sylwester Pactwa CSsR.

Prace odbywały się w sesjach, dwóch porannych i dwóch popołudniowych, podczas których różne dokumenty przygotowane przez komisje KRE analizowane były przez grupy językowe, dzieląc się  swymi refleksjami na posiedzeniu plenarnym.

Ważną częścią spotkania był raport o rekonfiguracji trzech stref Europy: północnej, południowej i wschodniej. Każda z nich ma inne potrzeby i problemy związane z własnym terytorium i tradycją. Mimo to panuje przekonanie, że rozpoczęta proces jest nieodwracalny i już trwa. Ramy czasowe dla stref będą inne, ponieważ każda ma inną ścieżkę, ale cel wyznaczony dla rekonfiguracji jest już widoczny.

Został również zbadany temat tzw. partnerstwa w misji, w którym świeccy współpracownicy pełnią misję z redemptorystami. Mimo że na poziomie kanonicznym kapituły generalnej wciąż istnieją do pokonania pewne przeszkody do udziału w nich świeckich, ale zajmuje się tym Zarząd Generalny, który zbierze odpowiedni zespół prawników.

Wszyscy jednogłośnie podkreślili bogactwo i powiew świeżości oraz motywacji, jaką niesie entuzjazm, z którym świeccy współpracownicy uczestniczą w naszej misji i dzieleniu się świadectwem.

o. Antonio Pupo CSsR

Więcej na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda