Home WiadomościZe Świata Pierwszy oblacki krzyż na Madagaskarze

Pierwszy oblacki krzyż na Madagaskarze

Redakcja

Na historycznym miejscu dla Kościoła na Madagaskarze stanął pierwszy oblacki krzyż. Wznosi się on nad całym miastem Fianarantsoa.

W sobotę 9 października 2021 roku na ternie naszej oblackiej parafii pw. świetego Eugeniusza de Mazenoda w Fianarantsoa na Madagaskarze, arcybiskup Fulgence Rabemahafaly przewodniczył uroczystej mszy świętej, w czasie której poświęcił nową kaplicę oraz 15 metrowy krzyż oblacki. Uroczystość, która zgromadziła bardzo licznie przybyłych wiernych oraz duchowieństwo archidiecezji Fianarantsoa odbyła się z okazji 150. rocznicy odprawienia pierwszej Mszy świętej w tej części wyspy. Miejsce to nazywa się Ambalataratasy i ma wielkie znaczenie historyczne dla kościoła malgaskiego, a szczególnie dla początków archidiecezji Fianarantsoa. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej posługują w niej od 1995 roku. Na terenie miasta znajduje się parafia pw. św. Eugeniusza de Mazenoda, seminarium oblackie oraz Centrum Audiowizualne – „OMI Film”.

Zgodnie z historią nazwa Ambalataratasy wzięła się z tego, że niektórzy migranci chcący osiedlić się w Fianarantsoa, do ówczesnych władz pisali na papierze (taratasy) podanie o wjazd do miasta. 4 października 1871, jezuita – ojciec Marc Finaz SJ i Victoire Rasoamanarivo (błogosławiona), w towarzystwie katechety Ratsimby Pierre i jego żony, pionierów wiary katolickiej, przybyli do Ambalataratasy. Tutaj w oczekiwaniu na wizę wjazdową do miasta odprawili pierwszą Mszę świętą. Dom wybudowany z czerwonej ziemi, który służył im za miejsce modlitwy istnieje do tej pory.

Dla nas, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej jest to wielka łaska opiekować się tym miejscem i posługiwać wśród przodków początku wiary – wyjaśnia o. Krzysztof Koślik OMI.

Oblaci, regularnie, w każda niedzielę i święta sprawują tutaj sakramenty. Wybudowali nową kaplicę, która służy również jako szkoła do alfabetyzacji oraz na pamiątkę wydarzeń z przed 150 lat, na prośbę arcybiskupa postawili oblacki krzyż. Wznosi się on nad Fianarantsoa i jest widoczny z każdego miejsca tego miasta.

Więcej (zdjęcia) na: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda