Home WiadomościZe Świata Rzym: zjazd z okazji stulecia MI

Rzym: zjazd z okazji stulecia MI

Redakcja

Udziałem w papieskiej audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie zakończyły się obchody stulecia założenia Rycerstwa Niepokalanej (1917-2017). W dniach 16-18 października 2017 r. wzięli w nich udział rycerze i rycerki z 15 krajów świata.

Głównym miejscem przyjęcia pielgrzymów stał się klasztor św. Maksymiliana, zwyczajowo nazywany „Domem Kolbego”, będący siedzibą ośrodka międzynarodowego Rycerstwa Niepokalanej (MI).

Ekipa podejmująca przybywających, składająca się z 15 osób, w tym świeckich i konsekrowanych, oprowadzała ich po celi, w której powstał ruch MI, kaplicy i „Expo Kolbe”, czyli wystawie multimedialnej o życiu i duchowości o. Kolbego.

Pierwsze grupy przybyły do Domu Kolbego już po południu 15 października. Do dnia 17 października z „rzymskimi” miejscami św. Maksymiliana zapoznawali się przybysze pochodzący z różnych regionów włoskich: Emilii-Romanii, Marchii, Apulii, Sardynii, Sycylii, Toskanii, a także ze świata: Meksyku, Boliwii, Polski, Czech, Austrii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Brazylii.

W dniu 16 października – wspominając wydarzenie, gdy sto lat temu w godzinach popołudniowych młody Maksymilian Kolbe wraz z sześcioma swoimi współbraćmi w jednej z cel kolegium franciszkańskiego przy ulicy San Teodoro 42 zapoczątkował maryjną i misyjną wędrówkę MI – wszyscy rycerze zgromadzili się w bazylice św. Andrzeja delle Fratte, aby celebracją Eucharystii rozpocząć rocznicowe obchody. W świątecznym nastroju, w miejscu Mszy św. prymicyjnej Męczennika z Auschwitz, fr. Marco TASCA, minister generalny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i asystent międzynarodowy MI, przewodniczył Mszy św. Wieczór został naznaczony intensywnymi chwilami czuwania modlitewnego „Ślady wdzięczności”, będącego podziękowaniem za dar charyzmatu kolbiańskiego.

Wieczorem 17 października uczestnicy zgromadzili się na koncercie pieśni kolbiańskich Alessandro PELLICCIARO z albumu „Dozwól mi chwalić Cię”.

Świętowanie zakończyło się 18 października w sercu Kościoła, na placu św. Piotra, gdzie wszyscy skupili się wokół papieża Franciszka. Ważnym akcentem było wręczenie Ojcu Świętemu – przy okazji dłuższej chwili rozmowy i wymiany pozdrowień – relikwii św. Maksymiliana, „Pism” w języku hiszpańskim i czasopisma „Miles Immaculatae” przez fr. Raffaele DI MURO, prezesa międzynarodowego MI, fr. Marco TASCA, ministra generalnego, i Giovanna VENTURI, przełożoną generalną Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego.

Po południu podczas Mszy św. w bazylice św. Andrzeja della Valle, która w te dni stawała się wieczorami miejscem naszych spotkań, rycerze dziękowali za sto lat misji i historii, a zarazem prosili o łaski potrzebne w rozpoczynającym się drugim stuleciu, zwłaszcza o to, by zawsze byli otwarci na wciąż nową wędrówkę.
„Nawrócenie, realizowanie powołania świeckich w Kościele, akceptacja”: to trzy określenia wyłaniające się z prac komisji delegatów, zebranych równolegle w Rzymie, aby przestudiować wytyczne nadające kierunek formacyjny i apostolski MI w najbliższych latach.

Fr. Raffaele DI MURO wezwał zgromadzonych do kroczenia naprzód w aktywnej wspólnocie i w świadomości powołania misyjnego powierzonego ruchowi sto lat temu przez założyciela.

Najlepsze życzenia dla wszystkich w radosnym zaangażowaniu na rzecz królestwa Bożego pod czułym wejrzeniem Niepokalanej!

Agata PINKOSZ

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda