Home WiadomościZe Świata S. Kulaszewska: Papież pokaże Mozambijczykom, że są w sercu Kościoła

S. Kulaszewska: Papież pokaże Mozambijczykom, że są w sercu Kościoła

Redakcja

Pielgrzymka Papieża pozwoli mieszkańcom Mozambiku odczuć, że także oni włączeni są w serce Kościoła. Jest to bardzo ważne, ponieważ Mozambijczycy często czują się dalecy od świata i osamotnieni w swej biedzie. Wskazuje na to s. Hanna Kulaszewska z misyjnego Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, która pracowała w tym kraju siedem lat.

Misjonarka podkreśla, że miejscowy Kościół, który na co dzień boryka się z wieloma trudnościami, jak chociażby brakiem rodzimych powołań, potrzebuje umocnienia i zastrzyku nadziei. „Mozambik jest jednym z najuboższych krajów Afryki, stąd nasze działania koncentrują się na głoszeniu Ewangelii, także poprzez konkretne dzieła miłosierdzia” – mówi Radiu Watykańskiemu s. Hanna Kulaszewska.

„W sytuacji trudności materialnych wspomagamy tę ludność na różnych poziomach. Szczególnie chodzi o służbę zdrowia i o żywność. Wielu misjonarzy stara się też o wodę, czyli drąży i buduje studnie, żeby pomóc rozwiązać ten coraz większy problem, jakim jest dostęp do wody. Czysta woda jest w Mozambiku prawdziwym skarbem, ludzie piją przede wszystkim brudną wodę, czerpiąc ją z rzek. Od nich nauczyłam się szanować każdą kroplę wody” – mówi papieskiej rozgłośni s. Kulaszewska. Misjonarka dodaje, że siostry z jej zgromadzenia w tej chwili najbardziej angażują się w edukację.

„Mamy przedszkola, szkołę, stworzyłyśmy bibliotekę, żeby dzieci miały możliwość dostać potrzebne książki i tam mogły odrabiać lekcje. Angażujemy się bardzo mocno w katechizację i formację dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzimy internat, w którym mieszkają dziewczęta z głębokiego buszu i dzięki temu mogą zdobyć lepszą edukację, a co za tym idzie, dostają szansę decydowania o swoim życiu. Formacja kobiet jest bardzo ważna, ponieważ ich status w Mozambiku nadal jest bardzo niski” – podkreśla misjonarka. S. Kulaszewska wyznaje, że posługa misyjna nauczyła jej prostoty i otwartości na drugiego człowieka.

„Uderzała mnie prosta wiara Mozambijczyków i ich zaufanie Bogu, ponieważ każdego dnia ci ludzie walczą o kawałek chleba, walczą o swoją przyszłość, ale w tym danym dniu oni nie wybiegają daleko w przyszłość, oni żyją tym konkretnym dniem” – mówi misjonarka. Wskazuje też, że mieszkańcy Mozambiku są otwarci na innych ludzi i na inne kultury, co sprawia że nie ma w tym kraju większych problemów w dialogu międzyreligijnym. „Przybycie na ich ziemię Papieża jest dla nich ważnym znakiem, że są w sercu Kościoła, na pewno przyjmą go bardzo serdecznie, ponieważ gościnność jest jedną z cech charakterystycznych mieszkańców Mozambiku” – mówi s. Kulaszewska.

Beata Zajączkowska – Mozambik

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda