Home Wiadomości Saletyni: Młodzi z Ukrainy w Łanowicach

Saletyni: Młodzi z Ukrainy w Łanowicach

Redakcja

Codzienne Eucharystie z piękną oprawą muzyczną, ciekawe konferencje, warsztaty i spotkania w grupach, chwile wspólnej modlitwy oraz duża dawka dobrej zabawy pozwoliły młodzieży, która przyjechała do „ukraińskiego La Salette” w Łanowicach na zbliżenie się do Maryi i Jezusa.

Tegoroczne XIV Saletyńskie Spotkanie Młodzieży na Ukrainie odbywało się pod hasłem „Zbliżcie się, nie bójcie się”. Rozpoczęło w poniedziałek 23 lipca od Mszy św. odprawianej przez neoprezbiterów z Łanowic – ks. Mykhailo Tracha MS i ks. Ivana Strogusha MS, którzy jeszcze kilka lat temu sami byli uczestnikami SSM, a teraz udzielili młodzieży prymicyjnego błogosławieństwa. We wtorek i środę spotkanie prowadziła ekipa Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Najświętszej Maryi Panny z Nazaretu, która przybyła z Krasiłowa w diecezji kamienieckiej, głosząc konferencje oraz zapraszając do spotkań w grupach, warsztatów oraz integracyjnych zabaw i tańców. Uczestniczący w SSM diakon i trzej klerycy naszego seminarium w Krakowie opowiadali na kalwarii saletyńskiej historię objawienia w La Salette i orędzie Matki Bożej.

Gościem specjalnym czuwania w Łanowicach był metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczył Eucharystii i skierował homilię do młodzieży. – W naszej codzienności nie wahajmy się prosić o wiarę, o to, by Bóg dał nam dar rozumienia Bożego Słowa, Ewangelii, by dodał nam odwagi, byśmy byli dobrymi w naszych działaniach, byśmy byli prawdomówni i szczerzy– mówił były sekretarz św. Jana Pawła II i papieża Benedykta. – Potrzebujemy odwagi, bo wiarę można utracić, można ją zaniedbać. I to utracić bardzo szybko i bardzo łatwo. Wystarczy zacząć zaniedbywać modlitwę, kontakt z Bogiem. Wystarczy pozwolić, aby w naszym sercu zamieszkała słabość i pragnienie, by siebie postawić na miejscu Boga i służyć sobie. Nie wstydź się tego, że potrzebujesz modlitwy. Proś dzisiaj tutaj, w tym sanktuarium, gdzie Maryja pyta dzieci z La Salette: „czy dobrze się modlicie?” – zachęcał arcybiskup.

Wiele radości wniosła w spotkanie wspólnota Zgromadzenia Sióstr św. Józefa de Saint-Marc, która w czasie koncertu zaprosiła nas do wychwalania Boga śpiewem i tańcem. Zresztą tańca, muzyki i śpiewu nie brakowało w czasie całego czuwania, a warsztaty muzyczne oraz tańca i break-dance (te ostatnie prowadzone przez dk. Pawła Barana MS) przyniosły niespodziewane efekty. Warto też wspomnieć o warsztatach kulinarnych kl. Ivana Diakiva MS, po których uczestnicy jedli pyszną szarlotkę.

Wyjątkowym dniem był czwartek 26 lipca. Rankiem z Łanowic wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium św. Anny w pobliskich Sąsiadowicach, gdzie razem z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, z gospodarzami miejsca – ojcami karmelitami oraz zebranymi parafianami i innymi pielgrzymami uczestnicy oddali cześć matce Najświętszej Maryi Panny. Dobrymi duchami nie tylko pielgrzymki, lecz także całego SSM były s. Halina – franciszkanka Rodziny Maryi i s. Iwa z Brazylii ze Zgromadzenia Sióstr św. Doroty.

Spotkanie młodzieży zakończyło się poranną Eucharystią w piątek 27 lipca. W zlocie młodzieży uczestniczyli młodzi z parafii saletyńskich na Ukrainie – Krzywego Rogu, Brajłowa, Buska i Łanowic oraz z Sambora, Jaworowa, Pnikuta, Turki, Wojutycz, Nadyb i Maksymowic.

(cims / ks. Robert Głodowski MS)

Za: saletyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda