Home Wiadomości Łękawica. Rocznica śmierci Męczenników z Pariacoto

Łękawica. Rocznica śmierci Męczenników z Pariacoto

Redakcja

9 sierpnia 2018 r. w kościele pw. Michała Archanioła w Łękawicy została odprawiona uroczysta Msza Święta o rychłą kanonizację bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy zostali zamordowani za wiarę w Pariacoto w Peru.

Mszy Świętej  przewodniczył bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii wraz z ks. Henrykiem Waszutem – wikarym w Łękawicy oraz ks. Januszem Talikiem i współbraćmi zakonnymi: o. Wojciechem i o. Krzysztofem.

Ksiądz biskup rozpoczął homilię od przypomnienia chwili, gdy otrzymał informację o śmierci franciszkanów z Pariacoto. Mówił o ich wierności i miłości. Nawiązał do św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy. Wspomniał św. Wawrzyńca – diakona i męczennika. Podkreślił wspólną śmierć męczenników za wiarę. Apelował aby zgoda, miłość, wybaczenie i pojednanie były dla nas Polaków najważniejsze w życiu. Podziękował księdzu proboszczowi i ks. Henrykowi za możliwość wspólnej modlitwy z wiernymi w 27. rocznicę w miejscu, gdzie urodził się o. Michał Tomaszek a także dziękował najbliższej rodzinie i wszystkim, którzy uczestniczyli w tej Eucharystii, m.in. pocztowi sztandarowemu z SP w Łękawicy, której patronem jest bł. o. Michał, siostrze Bonawenturze – misjonarce pracującej w Boliwii. Na koniec udzielił błogosławieństwa, po którym można było uczcić relikwie bł. o. Michała. Później odwiedził grób rodzinny błogosławionego, gdzie również znajduje się tablica upamiętniająca jego śmierć. Wspólnie z rodziną odmówił modlitwę i zapalił znicz.

Za: franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda