Home WiadomościZe Świata Saletyni – Mörschwil: Dziewięćdziesiąt lat dla misji i nauki

Saletyni – Mörschwil: Dziewięćdziesiąt lat dla misji i nauki

Redakcja

Dokładnie 90 lat temu, 19 marca 1924 r. w szwajcarskim kantonie St. Gallen saletyni założyli dom misyjny i szkołę Untere Waid.

Marzenia się spełniają

Pierwsi szwajcarscy saletyni pochodzili z kantonu Wallis. Ich pragnieniem było posiadanie domu, w którym mogliby formować nowe pokolenia misjonarzy, pochodzących z ich ojczyzny. W związku z tym ks. Gabriel Van Roth MS za zgodą przełożonego generalnego zaczął poszukiwać odpowiedniego miejsca i tak w czerwcu 1923 r. trafił na Untere Waid, ówczesne uzdrowisko.


Stary dom uzdrowiskowy Untere Waid w 1924 r.

Po uzyskaniu zgody biskupa St. Gallen, rada generalna saletynów podjęła decyzję o nabyciu posiadłości w Mörschwil. W ten sposób „nieruchomość Untere Waid” została w dniu 19 marca 1924 r. (uroczystość św. Józefa) zakupiona przez założone specjalnie w tym celu Stowarzyszenie Misyjne Untere Waid.

Być w drodze

Zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zamierzeniami saletyni otworzyli już jesienią 1924 r. szkołę dla przyszłych misjonarzy. W 1935 r. wyświęcono na księży pięciu pierwszych absolwentów tej szkoły. Trzy lata później oficjalnie powstała szwajcarska prowincja misjonarzy saletynów.


Pierwsi uczniowie i księża z Untere Waid

Saletyni od 1926 r. regularnie organizowali pielgrzymki do La Salette i angażowali się w posługę niemieckojęzycznym pielgrzymom na miejscu zjawienia. Towarzyszyli wielu ludziom nie tylko w drodze do La Salette, lecz także na drodze ich życia i wiary. Tym, którzy są złączeni z saletynami i ich wspierają, rozsyłane jest czasopismo Botschaft (Orędzie), ukazujące się nieprzerwanie od 1929 r., obecnie jedenaście razy w roku.

Szwajcarscy saletyni pracują w duszpasterstwie w siedmiu okolicznych parafiach: Mörschwil, Tübach, Steinach, Berg-Freidorf, Wittenbach, Häggenschwil oraz Moulen, jak również w domach spokojnej starości i zakładach opiekuńczych. W miarę swoich możliwości pomagają także w parafiach nieposiadających własnych duszpasterzy.

Misje i świeccy

W 1946 r. posłano pierwszych saletynów z Untere Waid na misje do Angoli. W sumie posługę misyjną pełniło w Angoli i Namibii blisko trzydziestu szwajcarskich misjonarzy. W trudnych czasach wojny kolonialnej i domowej pozostali oni wierni powierzonym sobie pod opiekę duszpasterską ludziom i nie wyjechali z kraju. Ich ciężka praca doprowadziła do powstania regionu Angoli, który w 2012 r. został podniesiony do rangi samodzielnej prowincji.

Wielu saletynów z Untere Waid zostało posłanych również do innych dzieł, takich jak opieka nad uchodźcami i posługa w parafiach w Niemczech, między innymi w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Engerazhofen. Również ich praca inspirowała młodych ludzi do przyjazdu do Untere Waid, gdzie po rozeznaniu powołania decydowali o wstąpieniu do zgromadzenia.

Prokura misyjna saletynów, która także mieści się w Untere Waid, jest łącznikiem szwajcarskiego dzieła z prowincją angolańską. Jej zadaniem jest próba uwrażliwienia ludzi na problemy i potrzeby Kościoła w krajach Trzeciego Świata oraz zdobywanie i przekazywanie funduszy na jego rozwój.

Dzisiejszego duszpasterstwa w Szwajcarii nie można sobie wyobrazić bez pomocy świeckich współpracowników. Tak w 2006 r. została powołana do życia „Rodzina Saletyńska”, która skupia ludzi świeckich, dobrze znających objawienie z La Salette, żyjących nim i chcących podejmować współpracę z saletynami. Obecnie jest to ok. 50 osób.

Szkoła na przestrzeni lat

Po dawnych budynkach uzdrowiska Untere Waid pozostały dziś tylko fundamenty. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku Untere Waid zmieniło się całkowicie: nowe budynki szkoły i internatu, powiększony dom wspólnoty zakonnej, nowa kaplica i wielofunkcyjna hala. Zmian dokonano jednak nie tylko w wyglądzie. Już w roku 1966 szkołę misyjną przekształcono w gimnazjum. Dodatkowo w 1978 r. szkoła otworzyła swoje drzwi również dla dziewcząt, a następnie dla wszystkich uczniów, niezależnie od wyznania i przekonań.


Współcześni maturzyści z Untere Waid

W 1982 roku założono stowarzyszenie „Amici der Unteren Waid” („Przyjaciele Untere Waid”), w którego skład wchodzą dobrodzieje i dawni uczniowie gimnazjum, wspierający szkołę zarówno materialnie, jak i duchowo. Kamieniem milowym w historii szkoły było kantonalne i krajowe uznanie w roku 1998 ważności jej matury.


Zajęcia w gimnazjum Untere Waid dzisiaj

W 2007 r. powołano do życia fundację „Gimnazjum Untere Waid”. Jej zadaniem jest prowadzenie gimnazjum w duchu chrześcijańskich wartości, które szkoła pielęgnuje od początku swojego istnienia.

Wspólnota zakonna Untere Waid

Dziś wspólnota liczy dziesięciu saletynów: pięciu księży pochodzi ze Szwajcarii, jeden z Niemiec, jeden z Liechtensteinu i trzech z Polski. Od 2013 r. wspólnota przynależy do Okręgu Szwajcarskiego, który jest częścią polskiej prowincji saletynów. Warto wspomnieć, że do utworzenia tej prowincji bardzo przyczyniła się praca saletynów ze Szwajcarii, którzy posługiwali w Polsce od 1902 roku.

Dziś saletyni ze Szwajcarii, obchodząc jubileusz 90-lecia istnienia Untere Waid mają świadomość, że jest to zasługa ciężkiej pracy wielu ludzi z bliska i z daleka. Ludzie ci są nieustannie obecni w modlitwach zakonników. Księża dziękują Bogu za przeszłość i patrzą z ufnością w przyszłość. Za wstawiennictwem Maryi z La Salette proszą także Boga o nowe powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, aby młodzi ludzie potrafili powiedzieć Bogu „tak” i otworzyli swoje serca na działanie Boga w ich życiu.

Życzymy zarówno szkole, jak i wspólnocie w Untere Waid, aby pozostała wierna swoim korzeniom i swojej historii oraz by znalazła nowe drogi w dziele odważnego głoszenia Ewangelii. Oby dzięki własnemu świadectwu życia była nadal drugim domem dla wielu ludzi.

(gz / ks. Piotr Żaba MS; fot. arch.)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda