Home WiadomościZe Świata Saletyni: Pierwsza Eucharystia w kościele w Zaporożu

Saletyni: Pierwsza Eucharystia w kościele w Zaporożu

Redakcja

Tegoroczny odpust ku czci św. Ojca Pio w naszej parafii w Zaporożu miał wyjątkowo radosny charakter.

Uroczystość połączono ze świętowaniem zakończenia pierwszego etapu budowy nowej świątyni.

Eucharystia w niewykończonym jeszcze kościele, w którym kilka dni wcześniej udało się zamontować drzwi i okna, zgromadziła miejscowych parafian, saletynów posługujących w placówkach na wschodniej Ukrainie oraz kapłanów diecezjalnych. Mszy przewodniczył biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło.

Witając gości, ks. proboszcz Jerzy Cyrul MS przypomniał prorocze słowa biskupa Sobiły, który rok wcześniej, na zakończenie odpustu parafialnego, życzył wszystkim zebranym, aby kolejne święto można było przeżywać już w nowej świątyni.

W homilii hierarcha przypomniał życiorys świętego zakonnika oraz opowiedział, w jaki sposób św. Ojciec Pio został patronem zaporoskiej parafii. Przed kilkunastoma laty, podczas prywatnego spotkania z biskupem Sobiłą pewien urzędnik z wydziału ds. wyznań urzędu miejskiego w Zaporożu zainteresował się leżącymi w widocznym miejscu obrazkami z wizerunkiem Ojca Pio, wtedy jeszcze Sługi Bożego. Zafascynowany historią życia włoskiego kapucyna, sam zaproponował utworzenie nowej parafii na prawym brzegu Dniepru właśnie pod wezwaniem stygmatyka. Największą przeszkodą w zrealizowaniu tej idei był fakt, że Ojciec Pio nie był wówczas jeszcze wyniesiony na ołtarze. Jak wspominał biskup Sobiło, urzędnik powiedział wtedy, że przygotuje wszystkie potrzebne dokumenty, a jeśli opowiadanie o niezwykłym życiu zakonnika jest prawdziwe, to o. Pio szybko zostanie ogłoszony świętym, a pozwolenie ze strony państwa na erygowanie parafii będzie jedynie formalnością. Dzięki temu właśnie w Zaporożu znajduje się prawdopodobnie pierwsza na świecie parafia, której patronuje św. Pio z Pietrelciny.

Na zakończenie Mszy Świętej główny celebrans udzielił wiernym oraz duszpasterzom błogosławieństwa na dalszą pracę związaną z zakończeniem budowy i wystroju kościoła. Uroczystości tradycyjnie zakończył poczęstunek przygotowany przez parafian.

Parafia pw. św. Ojca Pio jest położona w prawobrzeżnej części Zaporoża w rejonie Chortyćkim. Formalnie została utworzona w 1999 r. Duszpasterstwo w niej prowadzili początkowo księża sercanie, mając do dyspozycji jedynie mieszkanie parafialne, w którym odprawiali Msze św. i nabożeństwa. 23 września 2004 r. została poświęcona kaplica parafialna, urządzona na parterze bloku mieszkalnego. W 2008 r. duszpasterstwo w parafii objęli Księża Misjonarze Saletyni.

(gz / tk; fot. Giennadij Traskawiecki)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda