Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Burkina Faso: Otwarto ośrodek społeczno-kulturowy im. Ks. Bosko w Ougadougou

Salezjanie – Burkina Faso: Otwarto ośrodek społeczno-kulturowy im. Ks. Bosko w Ougadougou

Redakcja

W sobotę 27 kwietnia w Ougadougou, stolicy Burkina Faso, został otwarty ośrodek społeczno-kulturowy im. Ks. Bosko. Wydarzenie to stanowi ważny etap w rozwoju dzieła salezjańskiego i zakorzenianiu się charyzmatu w tym kraju.

Ceremonia otwarcia – po której będzie mieć miejsce inna uroczystość w dniu 6 maja w obecności wszystkich wychowanków salezjańskich – odznaczała się klimatem wielkiego święta i szczególnym udziałem ludu; przybyło przeszło 1000 osób, wśród których młodzi byli prawdziwymi protagonistami. Uroczystość zorganizowali wierni ze wspólnoty podstawowej „Św. Jan Bosko”, którzy udzielają się w parafii „Naszej Pani, Królowej Apostołów”.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył radca ds. misji salezjańskich, ks. Václav Klement, a koncelebrował wikariusz Insp. Afryki Francuskojęzycznej Zachodniej (AFO) – ks. José Elegbede wraz z innymi dziesięcioma kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi. Liturgię animowały dwa chóry parafialne oraz młodzież z oratorium salezjańskiego. Wśród honorowych gości wyróżniali – poza ks. Isidorem Zongo, proboszczem parafii pw. Naszej Pani, Królowej Apostołów – Remy Tapsoba, przedstawiciel Ministerstwa ds. Młodzieży, lokalni imamowie z dzielnicy zamieszkanej przez większość muzułmańską w Belleville, na terenie której znajduje się dzieło salezjańskie, a także tradycyjni liderzy dzielnicy, przedstawiciele katolickiej stacji “Maryja” i liczni miejscowi dobroczyńcy.

Na zakończenie uroczystości został poświęcony ośrodek i swoje oficjalne przemówienia wygłosili przedstawiciele władz. Przy tej okazji ks. Elegbede stwierdził: “My, Salezjanie Ks. Bosko, jesteśmy szczególnie uważni na sytuację młodzieży na całym świecie. To jest powołanie, które otrzymaliśmy od Boga poprzez naszego założyciela. Bardzo ucieszy nas, gdy ujrzymy ten ośrodek, jak przyczynia się do rozwoju młodych z naszej wspólnoty i poza nią, bez względu na rasę, język, kulturę, religię… Na koniec ks. Klement wręczył członkom wspólnoty wychowawczo-duszpasterskiej koszulkę z obliczem błogosławionego Zefiryna Namuncury – inspirującego wzorca świętości młodzieżowej.

Po południu, po uroczystym obiedzie z udziałem przeszło 1000 osób w domu salezjanów w Belleville miała miejsce niespodziewana wizyta biskupa Phillipe Ouedraogo, arcybiskupa metropolity Ouagadougou, który przybył, aby osobiście pogratulować salezjanów osiągnięca tego nowego celu.

Budowa ośrodka społeczno-kulturowego im. Ks. Bosko była owocem szerokiej współpracy: archidiecezja Ouagadougou oddała na okres 99 lat 5 hektarów ziemi, zaś Agencja Współpracy Międzynarodowej Andaluzji (AACID), wspólnie z Radą Andaluzji, NGO “Solidaridad Don Bosco” i liczni miejscowi dobroczyńcy sfinansowali ten projekt, który, rozpoczęty w październiku ubiegłego roku, został zrealizowany w rekordowym tempie.

Do tej pory został zabudowany 1 z 5 hektarów ziemi; chodzi tu o 4 budynki na warsztaty, sale i biura administracyjne. Na program ośrodka kształcenia zawodowego składają się kursy: informatyki, kulinarny, mechaniki samochodowej, krawiectwa tradycyjnego dla Burkiny Faso, fryzjerski. Zostaną wprowadzone także kursy alfabetyzacji i zajęcia w czasie wolnym.

Burkina Faso to jedno z siedmiu państw tworzących salezjańską Insp. AFO, która obejmuje 23 placówki, 138 salezjanów profesów i 11 nowicjuszy. Salezjanie są tam obecni od 1990 r., kiedy to założyli pierwsze dzieło w mieście Bobo-Dioulasso. Placówka w Ouagadougou, którą kierują ks. Antonio Herrera, misjonarz hiszpański, i ks. Albert Kabuge, misjonarz z Konga, powstała w 2009 r., a w ostatnich trzech latach musiała działać w prowizorycznych i trudnych warunkach.

ANS – Ougadougou

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda