Salezjanie – Indie: Sakra biskupia Rajendrana Kuttinadara

Wczoraj, w niedzielę 16 września ks. George Rajendran Kuttinadar, salezjanin, został wyświęcony na biskupa eparchialnego diecezji Thuckalay, w stanie Tamil Nadu. Konsekracji dokonał w kościele Najświętszego Serca w Padanthalummoodu, w pobliżu Thuckalay, kard. George Alanchery, arcybiskup większy Ernakulam-Angamaly.

Na ceremonię złożyła się bardzo podniosła liturgia, odzwierciedlając bogactwo Kościoła Powszechnego, co znalazło najlepszy wyraz w obecności licznych biskupów obrządku sylomalabarskiego, syromalankarskiego i łacińskiego oraz setek kapłanów, zakonników i zakonnic różnych diecezji i zgromadzeń. Sama celeracja była dobrze przygotowana, liturgia bardzo uroczysta, a uczestnictwo znaczone wielkim entuzjazmem.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: ks. Maria Arokiam Kanaga, Radca Regionu Azja Południowa; ks. Albert Johnson, Inspektor Tiruchy; ks. George Maliekal, Inspektor Silchar; ks. Joe Almeida, były Inspektor Guwahati oraz wielu innych salezjanów z Silchar, Guwahati i innych inspektorii Indii. Obecni byli także członkowie personelu Szkoły „Św. Antoniego” – gdzie bp Rajendran Kuttinadar pełnił funkcję dyrektora przed mianowaniem go biskupem przez Papieża – którzy uczestniczyli w ceremonii odziani w swoje tradycyjne stroje khasi.

“U Boga wszystko jest możliwe” (Mt 19,26) jest mottem, które wybrał nowy biskup. „Wybrałem je, ponieważ pragnę oddać wszystko to, kim jestem, i wszystko to, co czynię, w ręce Boga. Bez dzieła Bożego nic nie zafunkcjonuje, ani w moim życiu, ani w życiu ludzi mojej diecezji” – powiedział biskup salezjanin w wywiadzie.

Sakra biskupa Rajendrana Kuttinadara, pochodzącego z diecezji Thuckalay, jest bardzo ważnym wydarzeniem, które świadczy o rozwoju Kościoła w regionie, jednym z najbardziej żywotnych na świecie. W 2010 r. diecezja liczyła 55 parafii, które obejmowały około 30 000 katolików (1,4% z ogólnej liczby ludności). Liczy 37 kapłanów diecezjalnych, do których dochodzi 30 zakonników i 245 zakonnic.

ANS – Padanthalummoodu

Za: www.infoans.org