Salezjanie – Japonia: 1000 numer pisma “Katorikku Seikatsu”

Miesięcznik “Katorikku Seikatsu” (“Życie Katolickie”), wydawany przez salezjanów w Japonii, z październikowym numerem ukazał się po raz tysięczny. To ważne wydarzenie zostało uczczone w dniu 8 września Eucharystią, której przewodniczył bp Peter Takeo Okada, arcybiskup Tokio.

Upłynęło już 84 lata od momentu, kiedy to 24 maja 1928 r. Czcigodny Sługa Boży Vincenzo Cimatti, zaledwie dwa lata po swoim przybyciu do Japonii, zaczął publikować “Don Bosco”, czterostronicową broszurę, poprzez którą chciał dotrzeć do chrześcijan i niechrześcijan z miasta i prowincji Miyazaki, gdzie salezjanie zapoczątkowali swoją misję. Przez wiele lat “Don Bosco”, znany także pod nazwą “Biuletyn Salezjański”, był również znaczącym narzędziem komunikacji salezjanów w pierwszych latach Inspektorii Japońskiej.

W okresie wojennym, przez dwa lata “Don Bosco” nie ukazywał się, ale zaledwie trzy miesiące po zakończeniu wojny, w listopadzie 1945 r., na nowo pojawił się pod nową nazwą – “Ziarnko gorczycy” – którą to nazwę zachował do stycznia 1952 r., kiedy przybrał nazwę “Życie Katolickie”; był to 273 numer, a jego wydawcą był ks. Federico Barbaro, któremu pomagali ks. Dal Col i ks. Mantegazza.

Ubiegłej soboty, 8 września, tysięczny numer pisma został uczczony Mszą św., której przewodniczył bp Pietro Okada w otoczeniu dwudziestu kapłanów i około 200 innych osób. Na zakończenie celebracji ks. Pietro Sekiya, dyrektor odpowiedzialny “Don Bosco Sha”, przedstawił licznych przybyłych współpracowników, z których wielu jest dobrze znanych w społeczeństwie japońskim. Następnie, w salonie parafialnego przedszkola odbyło się przyjęcie.

Ten osiągnięty cel pobudził w sercach wszystkich determinację co do dalszej współpracy z pismem “Katorikku Seikatsu”, które, adresowane do chrześcijan i niechrześcijan Japonii, stanowi niewątpliwie cenne narzędzie w apostolacie misyjnym w Kraju Wschodzącego Słońca.

ANS – Tokio

Za: www.infoans.org