Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Kapitulni w Turynie

Salezjanie: Kapitulni w Turynie

Redakcja

Ponad 220 salezjanów z całego świata w Turynie – kolebce Zgromadzenia Salezjańskiego – rozpoczęło 27. Kapitułę Generalną.

Trzy pierwsze dni są pielgrzymką do miejsc związanych z życiem i działalnością Księdza Bosko oraz pierwszych salezjanów. Valsalice, Valdocco, Colle Don Bosco, kościoły św. Franciszka Salezego, św. Jana Ewangelisty, Matki Bożej Pocieszenia stały się miejscem refleksji i modlitwy dla kapitulnych. Cztery refleksje przygotował ks. Aldo Giraudo. Oto ich tematy: „Praca i powściągliwość w testamencie duchowym Księdza Bosko”, „Praca i powściągliwość u samych początków: w Becchi, w życiu Księdza Bosko księdza, w pierwszych latach Oratorium”, „Praca i powściągliwość: styl życia, radykalizm i zapał apostolski pierwszych generacji salezjanów”, Praca i powściągliwość: motto Zgromadzenia w myśli następców Księdza Bosko”. Refleksje odbywały się w trzech grupach językowych – po włosku, angielsku i hiszpańsku.

Pierwszego dnia, w sobotę, uroczystej mszy św. w bazylice Wspomożycielki przewodniczył Przełożony Generalny ks. Pascual Chavez, w niedzielę na Colle Don Bosco – kard. Severino Poletto, a w poniedziałek w kościele Matki Bożej Pocieszenia – arcybiskup Turynu Cesare Nosiglia. Oprawę liturgiczną i muzyczną poszczególnych mszy świętych przygotowali nowicjusze, postnowicjusze oraz studenci teologii salezjańskich domów formacyjnych. W sobotę wieczorem postnowicjusze z Nave przedstawili – z przygotowany z dużym rozmachem – ponadgodzinny spektakl o Księdzu Bosko. Teatr na Valdocco wypełnił się tego wieczora po brzegi.

W poniedziałek po południu kapitulni pojechali do Rzymu, aby we wtorek rozpocząć rekolekcje poprzedzające prace kapitulne.

Polskie inspektorie reprezentuje 10 salezjanów – 4 inspektorów oraz 6 delegatów. W Kapitule z urzędu biorą udział także ks. Marek Chrzan, radca regionu Europa Północ, oraz ks. Marian Stempel, sekretarz Rady Generalnej.

wk

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda