Salezjanie – Kenia: Biskupi, dzieci ulicy, uchodźcy… wokół Księdza Bosko

W ubiegłych dniach urna Ks. Bosko kontynuowała swoją peregrynację w Kenii pomiędzy hołdami ludu i manifestacjach kultu ze strony młodzieży, wiernych i przedstawicieli władz duchownych.

W niedzielę, 4 grudnia, miała miejsce uroczystość narodowa. Wielkie było zaangażowanie wszystkich w organizację tego dnia. Główna ceremonia odbyła się w Sanktuarium Maryi Wspomożycielki w Upper Hill, w Nairobi. Eucharystii towarzyszyły tańce ludowe. Celebrowali ją: bp Peter Kihara, biskup Marsabit, bp Anthony Muheria z Kitui oraz Nuncjusz Apostolski, bp Alain Paul Lebeaupin, a także 20 księży, salezjanów i innych. „Ks. Bosko jest świętym dla całego Kościoła” – stwierdził bp Kihara w kazaniu. Po Eucharystii, po południu relikwia świętego została przewieziona do Nowicjatu w  Mutuini i dzieł „Don Bosco Youth Educational Services” (DBYES) oraz „Don Bosco Boys Town”.

Następnego dnia relikwia dotarła do Machakos, około 80 km od stolicy. Przed dotarciem do dzieła w Nzaikoni, co stało się z woli biskupa, urna zatrzymała się w Katedrze tego miasta. Potem, w towarzystwie wielkiego i kolorowego tłumu, kontynuowała swoją peregrynację do placówek salezjańskich, aby powrócić następnie do Nairobi, do Salezjańskiego Studentatu Teologicznego w Utume. Tam nad powitaniem czuwała wspólnota studentów teologii i młodzi z “Bosco Boys”, a także nieletni potrzebujący, którzy zaprezentowali swoje „performaces” muzyczne.

Nazajutrz ci sami młodzi z “Bosco Boys” towarzyszyli urnie w różnych ośrodkach salezjańskich, do których uczęszczają. Najpierw wzięli udział w procesji w Langata, gdzie uczestniczyli w spotkaniu modlitewnym, śpiewając pieśni, prowadząc refleksje i składając w darze kwiaty w imieniu każdego z nich. Następnie – w procesji światła, docierając do głównego ośrodka w Kuwinda, gdzie została odprawiona Eucharystia i miało miejsce czuwanie modlitewne.

Bardzo znaczący był dzień 7 grudnia. Urna została przewieziona do obozu dla uchodźców w Kakuma, gdzie przebywa około 80.000 uchodźców. Byli obecni: biskup diecezji Lodwar – bp Dominic Kimegich, pan Eric Wanyonyi, urzędnik z biura dystryktu, przedstawiciele ONZ, a także innych, międzynarodowych stowarzyszeń NGO. Bardzo licznie zgromadzili się uchodźcy chrześcijańscy, zwłaszcza z tureckiej grupy etnicznej, którzy złożyli hołd relikwii świętego, a którzy także uczestniczyli we Mszy św. w kościele ośrodka. Potem urna została przewieziona do salezjańskiej szkoły zawodowej, znajdującej się także na terenie obozu dla uchodźców w Kakuma.

Był to ostatni dzień peregrynacji relikwii Ks. Bosko w Kenii. Po południu urna została z powrotem przewieziona do Inspektoratu w Upper Hill, w Nairobi. Przez cały wieczór i noc miało miejsce czuwanie modlitewne z pieśniami, modlitwami i projekcjami video na temat Ks. Bosko, w którym uczestniczyła wielka liczba osób, a która pozostała do Mszy św. pożegnalnej, odprawionej o godz. 5.00 rano następnego dnia.

ANS – Nairobi

Za: www.infoans.org