Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Misyjny Projekt Europa „maszeruje” z entuzjazmem

Salezjanie: Misyjny Projekt Europa „maszeruje” z entuzjazmem

Redakcja

„Pielgrzymie, szlak nie istnieje: szlak tworzy się, idąc”, napisał w wierszy Antonio Machado w wierszu pt. „Wędrowiec”. Słowa, które dobitnie wyrażają prawdę, że życie, misja, to droga, często nieprzewidywalna, droga, którą tworzy ten, kto nią idzie. Młodzi misjonarze salezjańscy, którzy rozpoczęli przygodę z Projektem Europa, przeżyli to doświadczenie w konkretny sposób, podejmując razem „Drogę św. Jakuba”.

W dniach 11-18 lutego młodzi salezjanie z Indii, Wietnamu, Timoru Wschodniego, Indonezji, Peru, Polski, Konga, Zambii, Nigerii i Gwatemali, posłani jako misjonarze do Francji, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, na Węgry, do Kosowa, Austrii, Bułgarii i Włoch, odbyli pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele ich inspektorii oraz Dykasterium ds. Misji.

„Pielgrzymka była paradygmatem misji w Europie. Niełatwo było w lutym zmierzyć się z zimnem, wiatrem, śniegiem, a także nieustannym deszczem w zielonej Galicji. Tak jak niełatwa jest droga ewangelizacyjna pośród zimnych i obojętnych wiatrów europejskiego sekularyzmu. Ale doświadczenie pielgrzymowania było pełne nadziei skierowanej w stronę celu do osiągnięcia, pomogło stworzyć wspólnotę 38 misjonarzy na starym kontynencie, dało siłę i pomogło uczestnikom dojrzewać w dokonywaniu wyborów salezjańskich i misyjnych”.

Święty Jakub Większy, apostoł, jeden z umiłowanych uczniów Pana, pomógł nam wzmocnić powołanie uczniów-misjonarzy, oczyścić nasze motywacje ewangeliczne i wyrazić – na swój wzór – naszą gotowość, aż do męczeństwa z powodu „Jego imienia”.

Spotkanie młodych misjonarzy w Europie odbywa się co dwa lata w ramach formacji permanentnej. Służy ocenie przebytej drogi i analizie wyzwań. Droga, jaką Zgromadzenie Salezjańskie podejmuje w różnych krajach Europy, naprawdę owocuje życiem i nadzieją. Papież Jan Paweł II powiedział w Santiago de Compostela te słynne słowa: „Ja, biskup Rzymu i pasterz Kościoła powszechnego, z Santiago de Compostella kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna. Odbuduj swoją jedność duchową w klimacie pełnego szacunku dla innych religii i dla prawdziwych swobód. Możesz jeszcze być latarnią cywilizacji i bodźcem postępu dla świata” (sierpień 1989).

Zachęcamy również do modlitwy misyjnej w marcu. W tym miesiącu modlimy się za salezjanów w Europie, a intencja podana przez Dykasterium brzmi następująco:

Aby Rodzina Salezjańska na kontynencie europejskim, w jego wielokulturowym i wieloreligijnym kontekście, podjęła Pierwsze Głoszenie Jezusa Chrystusa i posiadła dar rozeznawania w Duchu.

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda