Salezjanie: Nowy układ Regionu Europa Północna

Z dniem 1 września tego roku Region Europa Północna powiększy się: Okręg Wschodni Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zostanie kanonicznie zniesiony. Placówki salezjańskie z terenu Ukrainy obrządku grekokatolickiego utworzą nowy okręg, pozostałe zostaną przyłączone do Inspektorii polskich.

W ostatnich miesiącach układ i przyszłość Okręgu Wschodniego znalazł się porządku obrad sesji plenarnych Rady Generalnej, co zwłaszcza miało miejsce w czasie dwóch ostatnich sesji. Po uważnym przeanalizowaniu sytuacji Inspektorii, Przełożony Generalny, za zgodą Rady Generalnej, wydał dwa dekrety.

Pierwszym – kanonicznie eryguje nowy Okręg Ukrainy obrządku grekokatolickiego pod wezwaniem “Maryi Wspomożycielki” z siedzibą we Lwowie (UKR). Delegatura, utworzona przez ks. Cháveza w dniu 24 stycznia 2005 r., została zainaugurowanana 15 sierpnia tego samego roku, jako pierwsza delegatura, która nie była związana z danym obszarem, ale – z obrządkiem. Poza siedzibą nowego okręgu, domu „Błogosławionego Filipa Rinaldiego”, do nowego okręgu będą należeć inne placówki znajdujące się we Lwowie: „Maryi Wspomożycielki”, „Św. Franciszka Salezego”, „Św. Jana Bosko” i “Lviv Vynnyky”.

Drugim dekretem zatwierdza kanoniczne zamknięcie Okręgu Wschodniego pw. Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, który został erygowany 8 grudnia 1993 r., i nakazuje przyłączenie tamtejszych placówek salezjańskich do Inspektorii polskich.

Salezjańskie domy na Ukrainie obrządku łacińskiego – Korostyshiv, Odessa i Peremyshlany – zostaną przyłączone do Inspektorii Krakowskiej pw. św. Jacka (PLS); te znajdujące się na Białorusi – Baruny, Mińsk, Navayelnya i Smarhon – do Inspektorii Warszawskiej pw. św. Stanisława Kostki (PLE), zaś domy w Rosji – Moskwa, Oktiabrskiy i dwa w Sankt Petersburgu – do Inspektorii Pilskiej pw. św. Wojciecha (PLN).

Oba dekrety zaczną obowiązywać od 1 września tego roku.

Reorganizacja Okręgu Wschodniego wchodzi w zakres działań operacyjnych, jakie zostały powierzone Przełożonemu Generalnemu i jego Radzie w ramach drugiego obszaru zadań związanych z Projektem Europa: nowe rozmieszczenie i reorganizacja placówek salezjańskich w Europie.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org