Asyż: młode oblicze franciszkanizmu konwentualnego

Trzystu młodych franciszkanów (nowicjuszy i kleryków) w dniu 11 kwietnia 2012 r. zostało uroczyście przyjętych przez kustosza Sacro Convento fra Giuseppe Piemontese, który podczas liturgii powitania zaprosił ich do przeżywania trojakiego rodzaju ‘nastawienia’: Jesteśmy jedną rodziną złożoną z wielu Braci, którzy spotykają się przy rodzinnym Grobowcu (…), aby przyjąć kąpiel regenerującą siły i odradzającą świadomość własnych korzeni i początków.

Zachęcał ich ponadto – do szerszego spojrzenia sercem na wartość i znaczenie prowokacji, które św. Ojciec Franciszek Wam ponownie przypomina i zawierza. Wreszcie przekonywał, że To miejsce, ogłoszone przez papieża Grzegorza IX już w 1230 r. „Głową i Matką całego Zakonu”, jest łonem, wskrzeszającym bezustannie naszą przynależność do Jezusa za pośrednictwem odpustu zupełnego i codziennego, i stanowi punkt odniesienia dla naszej duchowości i naszego charyzmatu.

W spotkaniu zatytułowanym: „Tożsamość franciszkańska konwentualna w Europie: wyzwanie formacyjne dla młodych wychowanków” bierze udział więcej niż trzystu młodych zakonników (pomiędzy 18 a 30 rokiem życia) z czternastu różnych narodowości (Anglia, Chorwacja, Francja,  Hiszpania, Liban, Malta, Niemcy, Polska, Rumunia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Turcja, Włochy), którzy będą się zastanawiać nad franciszkańskim, europejskim doświadczeniem trzech jurysdykcji Zakonu, konferencji CEC, CEO, CIMP.

Program jest bardzo bogaty w różnego rodzaju elementy formacyjne, które pozwolą zastanowić się nad znaczeniem przesłania Biedaczyny, na drodze dziedzictwa wskazanego przez Międzynarodową Kapitułę Namiotów. Znajdziemy w nim świadectwa i prace w grupach na różne tematy: (kontemplacja, ubóstwo, braterstwo, minioritas i misja); pomogą one młodym franciszkanom w zrozumieniu daru życia wspólnotowego, wagi dzielenia się doświadczeniem i w przeżywaniu wzajemnego braterstwa.

Materiały video i foto ze spotkania można obejrzeć na stronie internetowej:
www.sanfrancescopatronoditalia.it

Więcej (zdjęcia) na: www.ofmconv.org