Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Prezentacja tematu Wiązanki 2021: «Ożywia nas nadzieja: “Oto uczynię wszystko nowe” (Ap 21,5)»

Salezjanie: Prezentacja tematu Wiązanki 2021: «Ożywia nas nadzieja: “Oto uczynię wszystko nowe” (Ap 21,5)»

Redakcja

Po rozmowach z wieloma inspektorami, poznaniu potrzeb inspektorii oraz po zasięgnięciu opinii członków Rady Generalnej, odpowiedzialnych za poszczególne grupy Rodziny Salezjańskiej i salezjanów z Siedziby Generalnej Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime zaproponował następujący temat Wiązanki na rok 2021, który stanowi salezjańską odpowiedź na obecną sytuację wywołaną pandemią: «Ożywia nas nadzieja: “Oto uczynię wszystko nowe” (Ap 21,5)»

“Myśląc o przesłaniu, które może nas zjednoczyć jako Rodzinę Salezjańską w roku 2021, nie można nie uwzględnić tego, iż przez wiele miesięcy, w większym czy w mniejszym stopniu, wszystkie kraje świata były, jeśli nie sparaliżowane (wiele z nich jest do tej pory), to zablokowane” – stwierdza Przełożony Generalny w prezentacji Wiązanki.

Jednocześnie “nasze przesłanie podkreśla i zaznacza to, że w obliczu tej ciężkiej i bolesnej rzeczywistości, ze swoimi ciężkimi konsekwencjami, nie przestajemy być pewni, iż jesteśmy ożywiani nadzieją, ponieważ Bóg w swoim Duchu nie przestaje czynić ‘wszystko nowe’”.

Przybliżając układ Wiązanki, ks. Á.F. Artime stwierdza, że Ksiądz Bosko przeżył wiele trudnych sytuacji – łącznie z epidemią cholery – nie tracąc jednak nadziei, a wprost przeciwnie – odpowiednio reagując i motywując innych do działania.

Tak więc obecny okres jest odpowiednim czasem do uświadomienia sobie i zaangażowania w odniesieniu do tego, co jeszcze przed pandemią nie było dobre, a do czego przyzwyczailiśmy się: cierpienie wielu osób, epidemie innych chorób mniej nagłaśniane, szkody wyrządzane stworzeniu…

Tak więc ta Wiązanka będzie okazją do salezjańskiego odczytania obecnego czasu, aby podjąć następnie procesy, które będą stanowić alternatywę dla dominującej kultury, będąc w stanie dokonać odpowiedniej zmiany wartości i całościowej wizji. I zachowując salezjańską konkretność, będzie stanowić jednocześnie propozycję miejsc i sytuacji, gdzie można się “uczyć i ćwiczyć w nadziei”.

A wszystko to, pozwalając zawsze prowadzić się Maryi, “Matce Boga, Gwieździe Nadziei”.

Pełny tekst prezentacji Wiązanki jest dostępny od dzisiaj, w językach włoskim i hiszpańskim, na stronie sdb.org. W najbliższych dniach przewidziana jest prezentacja także w innych językach.

Za: infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda