Salezjanie: Przekazano “Positio” bpa Ferrando, biskupa i założyciela

Wczoraj, 5 grudnia, Postulator Generalny ds. Kanonizacyjnych Rodziny Salezjańskiej, ks. Pierluigi Cameroni, złożył w Kancelarii Kongregacji ds. Kanonizacyjnych “Positio super vita, virtutibus et fama sanctitatis” Sługi Bożego bpa Stefano Ferrando, biskupa salezjanina Shillong (Indie) i założyciela Sióstr Misjonarek Maryi Wspomożycielki Chrześcijan (MSMHC).

Relatorem tego “Positio” był najpierw ojciec Krzysztof Bove, OFM Conv., a po jego odejściu – ojciec P. Zdzisław Kijas, OFM Conv., a współpracowali z nimi: s. Philomena Mathew, była wicepostulatorka i obecna przełożona sióstr założonych przez bpa Ferrando, s. Joseph Jancy oraz dr Lodovica Maria Zanet.

To “Positio”, które przedstawia, w krytyczny i pogłębiony sposób, cały materiał dowodowy i dokumentalny związany z przesłuchaniem świadków, dotyczący heroicznych cnót Sługi Bożego, zawiera następujące elementy składowe: krótką prezentację Relatora; “Informatio”, tj. część teologiczną, w której zostaje udowodnione, że Sługa Boży żył w heroiczny sposób cnotami chrześcijańskimi; “Summarium”, z przesłuchaniami świadków i dokumentacją. Po przekazaniu, „Positio” w odpowiednim czasie zostanie przeanalizowane przez konsultorów teologów Dykasterii.

Stefano Ferrando, urodzony w Rossiglione w dniu 28 września 1895 r., uczęszczał do szkół salezjańskich, najpierw w Fossano, a następnie w Turynie, pozostając pod wrażeniem życia Ks. Bosko. Po wyjeździe do Indii jako misjonarz, w 1934 r. został mianowany przez Piusa XI biskupem diecezji Krishnagar.

Jego apostolat charakteryzował się stylem salezjańskim: radość, prostota i bezpośredni kontakt z ludźmi. Jego pokora, prostota, miłość względem ubogich – pobudziły wielu do nawrócenia i prośby o chrzest. Odbudował wielką Katedrę i misyjny kompleks. Propagował nabożeństwo do Maryi Wspomożycielki i Ks. Bosko. Chciał, aby Hindusi byli pierwszymi ewangelizatorami swojej ziemi.

Z grupy hinduskich katechetek założył Siostry Misjonarki Maryi Wspomożycielki Chrześcijan (MSMHC), które weszły w skład Rodziny Salezjańskiej w dniu 27 czerwca 1986 r.

W dniu 26 czerwca 1969 r., po wzięciu udziału w obradach Soboru, złożył rezygnację z zarządzania diecezją. W Assam zastał 4000 katolików, pozostawił ich 500 000. We Włoszech stary biskup salezjanin usunął się do domu salezjańskiego w Quarto (Genua). Umiera 20 czerwca 1978 r. Dochodzenie diecezjalne rozpoczęło się 8 października 2003 r., a zakończyło w Shillong w dniu 13 sierpnia 2006 r.

ANS – Watykan

Za: www.infoans.org