Tokio: polski jezuita o wojnie domowej w Syrii

„Życie w dzisiejszej Syrii, między Aleppo a Damaszkiem” to temat wczorajszego wykładu na Uniwersytecie Tokijskim polskiego jezuity o. Zygmunta Kwiatkowskiego. Od 30 lat pracuje on jako misjonarz w Syrii, gdzie w styczniu 2011 r. rozpoczęły się protesty przeciw rządom Baszara al-Assada, które przerodziły się w wojnę domową. 

O. Kwiatkowski mówił o terrorze, porwaniach, licznych wybuchach i użyciu coraz bardziej wyszukanych rodzajów broni, którą posługują się strony syryjskiego konfliktu. – Demokracji nie da się wprowadzić przemocą – powiedział podając przykład trwającej 10 lat wojny w Iraku, która doprowadziła do prawie całkowitego wyniszczenia Kościoła i nie rozwiązała podstawowych problemów tego państwa.

Prelegent podkreślił, że pojednanie jest jedyną możliwością przywrócenia pokojowego współistnienia poszczególnych wyznań, w tym różnych odłamów islamu. Zwrócił uwagę, że rozproszona w całym kraju mniejszość chrześcijańska jest bezbronna i wielu jej członków w obliczu zagrożenia życia zmuszona jest do opuszczenia swej ojczyzny. Polski misjonarz wyraził nadzieję, że obecna sytuacja zagrożenia przyczyni się dodatkowo do pogłębienia jedności chrześcijan w tej części świata.

– Wykład o. Kwiatkowskiego przypomniał nam, że jesteśmy przede wszystkim ludźmi, a nie pracownikami naukowo-dydaktycznymi – powiedział profesor Mizukoshi Shin, który zorganizował wykład polskiego misjonarza. Wysłuchali go przede wszystkim stypendyści studiów postdoktoranckich kierunków poświęconych przekazowi informacji we współczesnym świecie.

O. Kwiatkowski przyjechał do Japonii na zaproszenie liczącego około 200 członków duszpasterstwa polskiego prowadzonego przez o. Pawła Janocińskiego OP. W niedzielę 2 grudnia wygłosił kazanie podczas polskiej Mszy świętej w kościele św. Ignacego w Tokio. Od piątku do poniedziałku w mieście Kawasaki koło Tokio polski jezuita poprowadzi pierwsze rekolekcje adwentowe duszpasterstwa polskiego w Japonii „Królestwo Bożego Chleba”.

Podczas trwającego do stycznia pobytu w Japonii o. Kwiatkowski wygłosi prelekcje na temat wojny domowej w Syrii oraz przewodniczyć będzie modlitwie w intencji pokoju w tym kraju na jezuickim Uniwersytecie Sophia w Tokio, a także na uniwersytecie w mieście Hamamastu ok. 150 km na zachód od Tokio.

Koniecznie przeczytaj książkę o. Zygmunta Kwiatkowskiego SJ – Z krzyżem w kraju półksiężyca 

KAI/pz

Za: www.deon.pl