Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Słowacja: Ostatnie etapy peregrynacji relikwii Księdza Bosko

Salezjanie – Słowacja: Ostatnie etapy peregrynacji relikwii Księdza Bosko

Redakcja

Ostatnie dni peregrynacji relikwii Ks. Bosko na Słowacji charakteryzowały się wzrostem zainteresowania ludzi, którzy z radością i nabożnością uczestniczyczyli w celebracjach przewidzianych programem. Ks. Karol Maník, inspektor salezjanów na Słowacji, towarzyszył urnie na wszystkich 23 etapach peregrynacji.

“Nigdy nie zapomnę twarzy, które widziałem pochłonięte modlitwą przy relikwii Ks. Bosko; czasem były uśmiechnięte, innym razem we łzach… Pamiętam wiele osób, które w salezjańskich kościołach modliły się godzinami w czasie czuwań nocnych” – stwierdza ks. Maník w wywiadzie telewizyjnym, którego udzielił w dniu 28 kwietnia w ramach specjalnego programu.

W małym mieście Partizánske, gdzie znajduje się najmłodsze dzieło salezjańskie na Słowacji, mały kościół nie był w stanie pomieścić wszystkich wiernych, którzy przybyli z pobliskich miast, aby oddać cześć relikwii Ks. Bosko. Modlitwy młodzieży wyrażały dziękczynienie: “Dziękujemy Bogu za Ks. Bosko, dziękujemy Bogu za salezjanów”.

W Trnawie liczni uczniowie szkół średnich i członkowie wielkiej Rodziny Salezjańskiej przyjęli Ks. Bosko w katedrze. Bp Ján Orosch, administrator apostolski “sede vacante”, przewodniczył Eucharystii, w której uczestniczyły setki wiernych z całej archidiecezji. “Moje pierwsze rekolekcje odprawiłem z księdzem salezjaninem, w suterenie, w czasie komunizmu” – opowiada bp Orosch. W Trnawie, gdzie córki Maryi Wspomożycielki mają nowicjat, siostry obchodziły święto dziękczynienia i przed urną Ks. Bosko odnowiły swoje śluby zakonne.

“To było bardzo piękne widzieć ks. Ernesta Macáka, naszego byłego inspektora, dzisiaj liczącego 93 lata, jak modlił się przed relikwią Ks. Bosko; on bardzo cierpiał w czasie komunizmu” – napisał w swoim dzienniku ks. Maník.

W Šaštín, w sobotę 27 kwietnia, w narodowym sanktuarium Maryi Matki Bolesnej, gdzie pierwsi salezjanie przybyli na Słowację w 1924, odbyło się spotkanie ministrantów; setki chłopców z całego kraju uczestniczyło w tym spotkaniu. Eucharystia była transmitowana bezpośrednio przez katolicką stację telewizyjną TV LUX. Inspektor na początku kazania zaprosił dzieci i młodzież, by podeszli do urny, ponieważ “Ks. Bosko był zawsze szczęśliwy, kiedy przebywał wśród młodych”.

W dniach 28-30 kwietnia relikwia Ks. Bosko przebywała w trzech dziełach salezjańskich w Bratysławie, stolicy Słowacji. W dzielnicy Trnávka chłopcy z różnych drużyn klubu piłki nożnej “Domino” stawili się przed urną, aby zanieść modlitwę do Ks. Bosko. W Mamateyova, dzielnicy z problemami, zostało zorganizowane spotkanie otwartych drzwi, w którym wzięło udział tysiące osób. W dzielnicy Miletičova, gdzie znajduje się siedziba inspektorii, bp Stanislav Zvolenský, arcybiskup Bratysławy, odprawił uroczystą Eucharystię w kościele parafialnym; koncelebrowali z nim bp Jozef Haľko, biskup pomocniczy, ks. inspektor Maník oraz salezjanie ze wspólnoty lokalnej i liczni kapłani diecezjalni.

Ostatni dzień peregrynacji relikwii należał do młodzieży.
Około tysiąca uczniów z różnych szkół katolickich Bratysławy złożyło hołd Ks. Bosko. 30 kwietnia, wieczorem, ks. inspektor przewodniczył Mszy św., która zakończyła peregrynację urny na Słowacji.

Na Słowacji, gdzie ludność sięga 20 115, 4 miliona mieszkańców, znajduje się blisko 220 salezjanów Ks. Bosko, 80 córek Maryi Wspomożycielki, tysiąc salezjanów współpracowników, znaczna grupa ochotniczek Ks. Bosko i setki byłych wychowanków salezjańskich.

ANS – Bratysława

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda