Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Trzydziestolecie Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie

Salezjanie: Trzydziestolecie Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie

Redakcja

Abp Szczepan Wesoły przewodniczył obchodom uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie, która w tym roku obchodzi swoje trzydziestolecie. Otworzył on wystawę poświęconą losom Polonii w Berlinie przed rokiem 1945. Do Bazyliki św. Jana Chrzciciela, w której katolikom języka polskiego posługują na co dzień salezjanie, zostały również uroczyście wprowadzone relikwie bł. Jana Pawła II.

Przypadająca 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to jedno z głównych świąt maryjnych w Polsce, ale również wyjątkowy dzień dla Polonii na całym świecie. Dla Polaków mieszkających na emigracji jest okazją do dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach polskiego narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej w jej jasnogórskim wizerunku, znajdującym się w wielu polskich domach w kraju i za granicą.

W czasie uroczystej Mszy św. o godz. 12.00 został procesyjnie wniesiony do bazyliki relikwiarz bł. Jana Pawła II, wielkiego Polaka i czciciela Matki Bożej. Homilię wygłosił ks. abp Szczepan Wesoły, który przez wiele lat (od 1980 do 2003) pełnił funkcję delegata Prymasa Polski i koordynatora duszpasterstwa emigracyjnego. Był on także uczestnikiem wcześniejszych rocznic – dziesięciolecia, dwudziestolecia i jubileuszu dwudziestopięciolecia powstania – Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie. Biskup zauważył, iż zazwyczaj, gdy wobec Kościoła stawiane są różne zarzuty, atakowany jest Kościół jako instytucja. Siłą Kościoła natomiast nie jest najlepsza nawet organizacja, ale wiara jego członków. Bez tej wiary i bez jej przekazywania dalszym pokoleniom Kościół nie przetrwa. Przypomniał również naukę soborową o tym, że Maryja jest Przewodniczką na drogach wiary.

Mszę św. uświetnił występ chóru „Auxilium” pod dyrekcją Agnieszki Wiśniowskiej-Kirch oraz scholi „Marana Tha” pod kierunkiem Anny Kokowskiej-Weinstok. Po Mszy odpustowej na terenie przykościelnym odbył się festyn parafialny. Trzydziestolecie Misji zostało również podkreślone otwartą dzień wcześniej przez abpa Wesołego wystawą o losach Polonii w Berlinie w okresie międzywojennym oraz o prześladowaniach w czasie wojny do roku 1945. Uczestnicy mogli otrzymać publikację z zebranymi materiałami archiwalnymi oraz obejrzeć film dokumentalny, zawierający m.in. autentyczne nagrania z Kongresu Polaków spod znaku Rodła, jaki odbył się 6 marca 1938 r., w czasie którego uchwalono 5 Prawd Polaków, mających jednoczyć berlińską Polonię.

ks. Tomasz Zieliński SDB

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda