Home WiadomościZ kraju Skradziono suknię i berło z obrazu Matki Bożej Pokoju

Skradziono suknię i berło z obrazu Matki Bożej Pokoju

Redakcja

W nocy z 28 na 29 sierpnia w Sanktuarium Maryjnym  OO. Marianów w Stoczku Klasztornym (Warmińskim) z obrazu Matki Bożej Pokoju zostały skradzione srebrna sukienka, pochodząca z roku 1687 i srebrne berło, którym udekorowano obraz w roku 1700, jako wotum za zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Według policji złodziej ukrył się w świątyni, by w nocy dokonać kradzieży zabytkowych elementów wystroju obrazu. Sprawca uciekł przez wybite okno w kruchcie kościoła.

Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym powstało z inicjatywy biskupa Mikołaja Szyszkowskiego (1633-1643) po wyniszczających wojnach Rzeczypospolitej z Rosją, Szwecją i Turcją w XVII w.

W 1640 r. bp Szyszkowski sprowadził z Rzymu z Bazyliki Matki Bożej Większej kopię obrazu Matki Bożej “Salus Populi Romani”. Obraz został namalowany przez nieznanego artystę na płótnie, wysokość obrazu wynosi 2,30 m, a szerokość 1,60 m. Oblicze Matki Bożej jest pełne godności i dobroci, a Dzieciątko w lewej swej ręce trzyma księgę, zaś prawą wznosi do błogosławieństwa. Obraz koronował bł. Jan Paweł II na Jasnej Górze 19 VI 1983 roku

Kustoszami Sanktuarium w Stoczku są Księża Marianie.

Wielkim czcicielem Bożej Matki i dobrodziejem Stoczka był Sługa Boży, Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński, który w latach 1953 – 1954 był internowany przez władze komunistyczne i uwięziony w opuszczonym i zimnym klasztorze.

KAI/slo

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda