Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Ustalenia odnośnie do 28. Kapituły Generalnej

Salezjanie: Ustalenia odnośnie do 28. Kapituły Generalnej

Redakcja

W dniu wczorajszym, 28 marca, w “słówku na dobranoc”, skierowanym do wspólnoty Siedziby Generalnej SDB, Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime przedstawił ustalenia dotyczące najbliższej 28. Kapituły Generalnej (KG28), jakie powziął wraz z członkami Rady Generalnej.

“Na zakończenie sesji pośredniej Rady Generalnej mamy do przekazania ważną wiadomość dla Zgromadzenia i Rodziny Salezjańskiej” – powiedział Przełożony Generalny. “Dzisiaj zakończyliśmy pośrednią sesję Rady i możemy podać pewne informacje odnośnie do Kapituły Generalnej 28”.

Na początku odczytał swój list w tym względzie, który ukaże się w najbliższych dniach, by położyć następnie nacisk na znaczenie tego wydarzenia, jak i miejsca, w którym się odbędzie Kapituła.

Pierwszą rzeczą, jaką przedstawił Przełożony Generalny, jest temat KG28. “Wybraliśmy temat: Jacy salezjanie dla współczesnej młodzieży? Wybierając ten temat, chcemy przyjrzeć się profilowi współczesnego salezjanina, a także – salezjanina jutra, takiego, który będzie w stanie dać możliwie najlepszą odpowiedź ludziom młodym, zwłaszcza najuboższym i tym, którzy tego najbardziej potrzebują… Musimy się zmierzyć także z wieloma kwestiami o charakterze prawnym, by wesprzeć posłannictwa, które realizujemy każdego dnia”.

Następnie poinformował, że miejscem, w którym odbędzie się 28 KG będzie Valdocco w Turynie i że to wielkie wydarzenie salezjańskie rozpocznie się w niedzielę 16 lutego 2020 roku, a zakończy – 4 kwietnia. Na koniec oświadczył: “Kierownikiem 28 Kapituły Generalnej mianowałem ks. Stefano Vanolego” (obecny sekretarz Rady Generalnej – przyp. red.).

“Jaki powinien być profil salezjanina teraźniejszości i przyszłości?” – zapytał ks. Á.F. Artime. “Współczesna rzeczywistość nie jest taka sama jak czterdzieści lat temu i także odpowiedzi nie mogą być takie same. Chcemy wiernie odpowiedzieć na potrzeby młodzieży dnia dzisiejszego i jutra. Młodzi mają do czynienia z innymi sytuacjami niż to było zaledwie kilka lat temu… Są zanurzeni w świecie cyfrowym, w pasjonującym świecie wolontariatu młodzieżowego, w bolesnej rzeczywistości młodych wykorzystywanych, młodych imigrantów. Te rzeczywistości są dla nas nieznane, są to sytuacje, o których 30 czy 40 lat temu się nie mówiło”.

“Dzisiaj posłannictwo salezjańskie w świecie jest nadal realizowane, dzięki Bogu. Będąc zanurzeni w tych rzeczywistościach posłannictwa, które dzielą ze sobą salezjanie i świeccy… i pozostając wierni, musimy otworzyć się na tę rzeczywistość… Zachęcam was do modlitwy już od tej chwili”.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda