Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Visita d’Insieme w Regionie Afryka-Madagaskar

Salezjanie – Visita d’Insieme w Regionie Afryka-Madagaskar

Redakcja

Tego ranka, w domu rekolekcyjnym sióstr Dimesse w Nairobi rozpoczęły się obrady Visita d’Insieme dla Regionu Afryki-Madagaskaru. Wszystko zaczęło się od nieśmiałych początków zaistnienia salezjanów, wysłanych tam przez ks. Rua pod koniec XIX w., a dzisiaj na Czarnym Kontynencie jest 1466 salezjanów.

Zgodnie z programem Wizyt d’Insieme, który zaczął być realizowany od lutego ubiegłego roku, Przełożony Generalny i niektórzy z członków Rady Generalnej przybyli do Nairobi wczoraj po popołudniu, aby spotkać się i wziąć udział w obradach wraz z przełożonymi i członkami Rad 12 Inspektorii i Wizytatorii Regionu Afryka-Madagaskar.

Wieczorem Przełożony Generalny i inni goście zostali uroczyście powitani przez dzieci i młodzież z “Bosco Boys” w Nairobi, dzieła dla ubogiej młodzieży, bardzo docenianego na tym terenie i przez miejscowe władze. Akrobacje, tańce i krótkie przemówienia wprowadziły 93 przybyłych salezjanów w klimat kulturowy kontynentu i specyfikę salezjańskiego charyzmatu: ukochanie młodzieży.

Radcami, którzy towarzyszą ks. Pascualowi Chávezowi, oprócz jego Wikariusza, ks. Adriano Bregolina, są: ks. Francesco Cereda, Radca ds. Formacji, ks. Fabio Attard, Radca ds. Duszpastersta Młodzieży, ks. Vaclav Klement, Radca ds. Misji, pan Jean Paul Muller, Ekonom generalny, ks. Maria Arokiam Kanaga, Radca Regionu Azji Południowej, oraz ks. Guilerme Basañes, Radca Regionu Afryka-Madagaskar.

Jak w przypadku innych Wizyt d’Insieme, głównymi tematami będą: ocena wdrożenia wskazań Kapituły Generalnej 26 i określenie perspektyw przyszłych działań w odniesieniu do Inspektorii i Wizytatorii Afryki. Rady każdego okręgu przygotowały materiały i refleksje, które zostaną zaprezentowane przez niektórych Inspektorów.

Szczególna uwaga zostanie poświęcona Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej “Africae Munus”; przedstawi ją bp Peter J. Kairo, arcybiskup Nyeri (Kenia).

Radcy generalni przedstawią swoje relacje na temat formacji, duszpasterstwa młodzieży, misji i dyscypliny zakonnej. Wśród uczestników znajdują się odpowiedzialni za trzy sektory, którzy w regionie rozpoczynają specyficzną animację i koordynację: formację ciągłą, komunikację społeczną i kształcenie zawodowe. W Visita d’Insieme uczestniczy 93 salezjanów, z których 46% pochodzi z Afryki, 33% – z Europy, 11% – z Ameryki i 10% – z Azji. Koadiutorów obecnych jest 8.

Jest to druga Visita d’Insieme, która gromadzi przedstawicieli wszystkich okręgów salezjańskich z Afryki na spotkaniu z Przełożonym Generalnym i jego Radą. W przeszłości odbywały się spotkania według obszarów językowych: obecnie, dzięki polepszeniu wewnętrznych kontaktów, chociaż czasem bardzo kosztownych, przychodzi o wiele łatwiej organizować spotkania kontynentalne.

Obecność salezjanów w Afryce została zapoczątkowana przez ks. Rua pod koniec XIX w.: Algieria (1891), Tunezja (1894), Egipt i Republika Południowej Afryki (1896). Aktulnie, według danych z 31 grudnia 2011 r., jest 1466 salezjanów, którzy pracują w około czterdziestu krajach, w tym 94 nowicjuszów; nastąpił wzrost o 34 salezjanów w porównaniu z rokiem poprzednim.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda