Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Wiązanka 2013: Ks. Bosko wychowawca

Salezjanie – Wiązanka 2013: Ks. Bosko wychowawca

Redakcja

Wiązanka 2013 stanowi, jak to zostało zaznaczone w prezentacji drogi przygotowania do obchodów dwustulecia urodzin Ks. Bosko, zaproszenie do poznania jego oblicza wychowawcy – “Tak jak Ksiądz Bosko wychowawca, ofiarujemy młodzieży Ewangelię radości poprzez pedagogię dobroci”. Jest okazją do pogłębienia i uaktualnienia Systemu Prewencyjnego.

Także w tym roku pierwszą, oficjalną czynnością, jakiej dokonał Przełożony Generalny na otwarcie letniej sesji plenarnej Rady Generalnej, była prezentacja tematu Wiązanki 2013. Jej treść, wybór obszaru i perspektywy wyjaśnił sam ks. Chávez, który przypomina o podwójnym wymogu: “Z jednej strony, pogłębione studium pedagogii salezjańskiej, aby uaktualnić ją zgodnie z wrażliwością i wymogami naszego czasu”, a z drugiej – uczynienie naszymi treści i metody jego propozycji wychowawczej i duszpasterskiej”.

Jest to więc odkrycie na nowo Systemu Prewencyjnego, które uwzględnia historyczne zrozumienie metody Ks. Bosko i intuicje, już obecne w doświadczeniu Oratorium domu Pinardiego, “które zostaną następnie przyjęte w swym bardziej głębokim walorze złożonej syntezy humanistyczno-chrześcijańskiej”.

“Gdy już raz poprawnie poznamy przeszłość historyczną, musimy przetłumaczyć na współczesne realia wielkie intuicje i możliwości Systemu Prewencyjnego […] dla pożytku kształtowania “nowych” młodych XXI wieku, wezwanych do życia i konfrontowania się z bardzo rozległą gamą sytuacji i problemów, w czasach zdecydowanie odmiennych, co do których same nauki humanistyczne znajdują się w fazie krytycznej refleksji”.

Wśród wskazanych, i krótko omówionych perspektyw, mających pomóc w rozpoczęciu procesu uwspółcześnienia, znajdują się:

  1. Nowe zaproponowanie ideału “uczciwego obywatela” i “dobrego chrześcijanina”
  2. Powrót do młodzieży z lepszymi kwalifikacjami
  3. Wychowanie serca

Prezentacja, dokonana przez Przełożonego Generalnego, już stanowi wartościowe narzędzie refleksji i pracy dla wspólnoty wychowawczo-duszpasterskiej i lokalnych konsult Rodziny Salezjańskiej. Isotnie, tekst sugeruje szlaki weryfikacji, które mieszczą w sobie postawy i elementy planowania. Do tego dochodzi, także w tym roku, wskazanie punktów, które mogą stać się wielkimi punktami odniesienia dla praktycznych działań, na jakie wskazuje Wiązanka 2013.

Podobnie jak w ubiegłym roku ks. Chávez proponuje Rodzinie Salezjańskiej odpowiednią bibliografię, do której można się odnieść: Sistema Preventivo nell’educazione della gioventù (“System Prewencyjny w wychowaniu młodzieży”), List z Rzymu, Biografie Dominika Savio, Michele Magone i Francesco Besucco; “wszystkie pisma Ks. Bosko, które dobrze ukazują zarówno jego doświadczenie wychowawcze, jak i jego wybory pedagogiczne”.

Cały tekst prezentacji Wiązanki 2013 będzie wkrótce dostępny na stronie sdb.org.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda