Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Wiązanka na 2019 rok

Salezjanie: Wiązanka na 2019 rok

Redakcja

Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime ogłosił oficjalnie temat Wiązanki na rok 2020. Będzie to Wiązanka uwzględniająca kontekst historyczny, aktualne problemy i wymiar duszpasterski: “Niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie” (Mt 6,10). “DOBRZY CHRZEŚCIJANIE I UCZCIWI OBYWATELE”.

Niektórzy mogą zapytać, dlaczego akurat został wybrany ten temat i ta refleksja na rok 2020. Sam Przełożony Generalny tak to tłumaczy: “Po spotkaniu Konsulty Rodziny Salezjańskiej, która odbyła się w maju, wybrałem ten temat, bo łączy się on z towarzyszeniem rodzinom na drodze Kościoła, niedawnym doświadczeniem młodych związanych z Synodem, a także – pięknym wyzwaniem, jakie staje przed nami jako Rodziną Salezjańską: nadal być prawdziwymi ewangelizatorami-wychowawcami do wiary młodzieży”.

Z drugiej strony, Przełożony Generalny podkreśla w Wiązance 2020, że “jako Rodzina Salezjańska musimy być uważni na wielkie wyzwania ludzkie w naszym świecie, takie jak uczciwość, zaangażowane obywatelskie w poszukiwaniu dobra, urzeczywistnienie nauki społecznej Kościoła w życiu codziennym, opcja na rzecz pokrzywdzonych, sprawienie, by chrześcijanie i nasza młodzież służyli innym, czyniąc to także na polu politycznym; zwrócenie szczególnej uwagi na treści encykliki Laudato Si, zmiany klimatyczne i ochronę środowiska naturalnego; zdecydowana obrona praw człowieka, a zwłaszcza – praw dzieci, które są najbardziej bezbronne. Kierując się tymi przesłankami, chcemy zaproponować dwa wielkie filary wychowania Księdza Bosko i uczynić je aktualnymi”.

Tak więc Wiązanka na rok 2020 stanie się wyzwaniem dla wszystkich członków Rodziny Salezjańskiej. W tym aspekcie wychowania “dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli” Następca Księdza Bosko domaga się od Rodziny Salezjańskiej, by była zawsze na miarę wyzwań pojawiających się w świecie, który się zmienia. Nie możemy zmienić naszej tożsamości charyzmatycznej, ale możemy być bardzo uważni na znaki czasu. Przełożony Generalny wyraża nadzieję, że jako Rodzina Salezjańska nie pozostaniemy zamknięci w naszych domach, ale będziemy się odznaczać umiejętnością dialogu ze współczesnym światem, z kulturą, z wyznawcami innych religii, szanując prawa ludzi młodych, zwłaszcza nieletnich”. 

Wiązanka 2020 stwarza okazję do przywołania tego, co Ksiądz Bosko myślał i przywrócenia jego sposobu postępowania i działania wśród młodzieży. 

(ANS – Rzym)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda