Salezjanie – Włochy: Wielki entuzjazm w czasie peregrynacji urny

W ostatnich tygodniach kontynuowana była peregrynacja relikwii Ks. Bosko na obszarze Piemontu i Valle d’Aosta. Złożyły się nań różne wydarzenia, które były potwierdzeniem uznania dla Ks. Bosko i jego duchowych spadkobierców.

W diecezji Saluzzo, gdzie urna przebywała zaledwie 24 godziny, przybyło przeszło 15 tys. osób, by oddać cześć relikwiom. Urna, która wieczorem, 8 stycznia, przybyła z Mondovi, zgromadziła nieprzebrany tłum osób, najpierw na czuwaniu modlitewnym młodzieży w salezjańskim oratorium, a potem, przez cały następny dzień, w katedrze miejskiej, aż do wyjazdu urny do Fossano. Bardzo emocjonalny był udział dzieci i młodzieży, zwłaszcza uczniów szkół salezjańskich.

Także w Cuneo urna została przyjęta z wielką serdecznością i ciepłem przez przedstawicieli władz kościelnych i cywilnych, a przede wszystkim – wielką liczbę rodziców z dziećmi. “Ks. Bosko kochał dzieci. Chciał, aby były szczęśliwe. Te dni są czasem łaski” – powiedział do dzieci bp Giuseppe Cavallotto, biskup Cuneo i Fossano.

Po przemierzeniu w następnych dniach diecezji Pinerolo, Susa i Ivrea, urna przebywała w kolejnych dniach, od 19 do 20 stycznia, w diecezji Aosty. Rano relikwia została powitana przez biskupa tego miasta, bpa Franco Lovignanę, prezydenta regionu Augusto Rollandina oraz burmistrza Aosty, pana Bruno Giordano. Po południu, w katedrze, miała miejsce celebracja, która przede wszystkim była adresowana do lokalnej Rodziny Salezjańskiej.

“Ksiądz Bosko – powiedział bp Lovignana – ma wiele do powiedzenia współczesnemu społeczeństwu i Kościołowi z racji pozytywnego wejrzenia, jakim otaczał środowiska młodzieżowe (…). Bardzo dobrze znał zło swojego czasu i niebezpieczeństwa, na które byli narażeni ludzie młodzi, ale umiał, ze spojrzeniem nadziei i miłości, przyciągnąć ich do siebie, kochać ich i wydobyć to, co w nich najlepsze”.

“Ksiądz Bosko jest świętym, który jest bardzo drogi Valle d’Aosta, które jest mu dogłębnie wdzięczne, podobnie jak bardzo wiele innych środowisk rozsianych po całym świecie, za to, że był przewodnikiem i inspiratorem dla tak licznych ludzi młodych, powołując do życia Zgromadzenie salezjanów i Zgromadzenie córek Maryi Wspomożycielki” – powiedział prezydent regionu.

Wczoraj, 21 stycznia, po 5 latach, urna Ks. Bosko powróciła na teren diecezji Turynu, odwiedzając Cirie, Cuorgne i Lanzo Torinese.

ANS – Aosta

Za: www.infoans.org