Niepokalanów: Festiwal Kolęd i Pastorałek

W sobotę 18 stycznia w Niepokalanowie w Sali św. Bonawentury rozpoczął się XIV. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. W tym roku uczestnikom przyświecało hasło: „Nasze wieczne kolędowanie”.

 

Organizatorem był Teresiński Ośrodek Kultury, natomiast gospodarzem klasztor OO. Franciszkanów. Do tego, aby ta impreza mogła się odbyć przyczynili się: Rada i Wójt Gminy Teresin, Starosta Powiatu Sochaczewskiego, oraz następujące firmy i przedsiębiorstwa: Mars, Bakoma, Gminny Zakład Komunalny w Teresinie. Patroni medialni to Radio Niepokalanów, oraz dwie instytucje z Sochaczewa: Dukat i Radio Fama. Do współpracy włączył się też Ojciec proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie.

 

Przybyłych uczestników jak i zebranych gości przywitał dyrektor TOK-u – Mariusz Cieśniewski oraz Joanna Cieśniewska – szef artystyczny Festiwalu, która przedstawiła JURY Festiwalu w składzie:

 

1. Magdalena Ptaszyńska (przewodnicząca) – wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, autorka muzyki i tekstów, pedagog śpiewu rozrywkowego, wykładowca Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie

 

2. Krystyna Majksner-Krzywicka – skrzypaczka, dyrygentka, pedagog PSM I i II stopnia w Żyrardowie, prowadzi chóry i zespoły wokalne. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie.

 

3. Sławomir Wódka – muzyk, autor tekstów, aranżer, kompozytor, gitarzysta, instruktor muzyczny, animator, menadżer.

 

Do przeglądu zostało zakwalifikowanych prawie sześćdziesięciu uczestników – były to zarówno osoby indywidualne jak i zespoły śpiewacze. Wykonawcy pochodzili z całej Polski.

 

Przedział wiekowy bardzo zróżnicowany, tak samo jak i poziom wykonania poszczególnych utworów. Każdy z występujących mógł zaśpiewać dwie kompozycje. Pojawiły się kolędy w obcych językach.

 

Ciekawostką było też i to, że niektórzy wykonawcy występowali w strojach ludowych (regionalnych) oraz śpiewali w swojej gwarze – czego przykładem była Malwina Ciesielska z Łowicza. Nie był to jedyny element folkloru. Również wiele zespołów było ubranych adekwatnie do regionów, które reprezentowali.

 

Na szczególną uwagę zasługują: Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej czy chociażby Zespół wokalny „Pauza” z Janowa Lubelskiego oraz Chór kameralny „Canzone” z Warszawy, Szkolny Zespół Ludowy „Wolanianki” z Wolanowa.

 

W drugim dniu Festiwalu – 19 stycznia 2014 r. jury po wysłuchaniu 54 wykonawców postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

1. NAGRODA GŁÓWNA:

Malwina Ciesielska z Łowicza

2. NAGRODA GŁÓWNA:

Patrycja Mizerska ze Studia Piosenki i Tańca FART w Bielawie

3. NAGRODA GŁÓWNA:

Aleksandra Małek z Publicznej Szkoły Podstawowej z oddz. integracyjnymi w Janowie Lubelskim

4. NAGRODA GŁÓWNA:

Agnieszka Jeśmontowicz5. NAGRODA GŁÓWNA:

STUDIO PIOSENKI FART z Bielskiego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim

6. NAGRODA GŁÓWNA:

CANTARE PER DIO z Parafii Św. Stanisława w Skierniewicach

7. NAGRODA GŁÓWNA:

Anna Loranty ze Studia FEVER w Lublinie

 

 

WYRÓŻNIENIA:

 Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej

 Kinga Zielska z Domu Kultury DOROŻKARNIA w Warszawie

 Zespół Wokalny Edyty Kiesseweter EDYTA BAND z Domu Kultury WŁOCHY w Warszawie

 Zespół Wokalny PAUZA z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim

 Zespół Wokalny IZYDORKI ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Biadkach

 KARUZELA z Bielskiego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim

 Aleksander Styrcz ze Studia Piosenki i Tańca FART w Bielawie

 Zespół Wokalny GAMA z Powiatowego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli

 Aleksandra Palczak z Miejskiego Centrum Kultury w Lipnie

 Zjednoczone Siły Nauczycielko-Rodzicielskie Szkoły Przymierza Rodzin w Warszawie

 

 

Po rozdaniu nagród i wyróżnień odbył się Koncert laureatów. Organizatorzy już dziś zapraszają: dzieci, młodzież i dorosłych oraz grupy folklorystyczne, solistów a także schole, zespoły wokalno-instrumentalne na kolejny już XV Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek do Niepokalanowa w 2015 roku.

o. Jacek Staszewski OFMConv
Zdjęcia: br. Mieczysław Wojtak OFMConv

Za: www.franciszkanie.pl