Apel o modlitwę

W ciągu ostatnich 24 godzin dwie misje w Republice Środkowoafrykańskiej, w których posługują Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Krakowskiej zostały zaatakowane przez oddziały uzbrojonych rebeliantów, żołnierzy z byłej koalicji o nazwie Seleka. Rebelianci to obcokrajowcy, najeźdźców z Czadu i Sudanu, którzy od ponad roku okupują RCA. Brali udział w obaleniu panującego od 2003r. prezydenta Francois Bozizego. Ponieważ sami muszą uzbierać sobie żołd i się utrzymać, dopuszczają się aktów przemocy.

Sekretariat Misyjny Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska ma potwierdzone informacje, że dwie misje katolickie prowadzone przez braci kapucynów zostały zaatakowane. Uzbrojeni w broń maszynową bandyci ostrzelali budynki, zażądali oddania telefonów i pieniędzy.  W wyniku ostrzału, kilka osób – mieszkańców okolicznych wiosek, którzy schronili się na misjach zostało rannych. Na szczęście żaden z Polaków nie doznał obrażeń. Po splądrowaniu pomieszczeń, rebelianci uciekli w stronę granicy z Czadem.   Niestety nie mamy kontaktu ze wszystkimi braćmi przebywającymi w RCA, mocno wierzymy i mamy nadzieję, że oni nie ucierpieli.

Chwile grozy przeżyły też siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, Polki, których wspólnotę napadli rebelianci. Siostry mimo realnego zagrożenia nie ucierpiały fizycznie i obecnie znalazły schronienie na misji kapucyńskiej.  Na wszystkich misjach prowadzonych przez kapucynów koczują ludzie, którzy szukają miejsca gdzie mogą przeczekać niebezpieczeństwo. Do tej pory, mimo trwających od ponad roku ataków zbrojnych, nikt na misjach kapucyńskich na północy kraju nie doznał poważnych obrażeń. Aż do wczoraj.

Prosimy o modlitwę za wszystkich, którzy ucierpieli z powodu walk w ostatnich dniach i w czasie całej wojny. Szczególnie w intencji Kapucynów przebywających w RCA, którzy głosząc Ewangelię i posługując wśród ubogich, narażają swoje życie i zdrowie. Mimo zagrożenia, nie zamierzają opuszczać swoich misji.

Źródło: Sekretariat Misyjny Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincja Krakowska

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.misje.kapucyni.pl

Więcej na: www.kapucyni.pl