Home WiadomościZe Świata Salezjanie: Wspólna akcja na rzecz młodych salezjanów w Afryce

Salezjanie: Wspólna akcja na rzecz młodych salezjanów w Afryce

Redakcja

W Inspektorii Krakowskiej Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu jest organizacją działającą na rzecz misji i misjonarzy. Ponieważ zbliża się Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny (19-25 października) Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu i Salezjański Ośrodek Misyjny z Warszawy nawiązały współpracę celem przeprowadzenia wspólnej kampanii pt. „Twoja pomoc – moja przyszłość”. Dotyczy ona wsparcia młodych salezjanów z seminarium duchownego w Moshi w Tanzanii.

W tanzańskim domu formacyjnym filozofię studiuje 68 kleryków pochodzących z 13 krajów Afryki. To miejsce kształtuje powołania młodych ludzi, którzy niedługo pójdą nieść Ewangelię i pomoc mieszkańcom różnych zakątków Czarnego Lądu.

Prowadzenie seminarium i kształcenie młodych salezjanów wymaga dużego wysiłku oraz nakładu finansowego. Być może w przyszłości, gdy afrykańskie kraje bardziej się rozwiną i miejscowi wierni będą mogli zaspokoić te potrzeby, sytuacja się zmieni, ale na to potrzeba czasu. W seminarium, oprócz studiów, młodzi salezjanie zdobywają doświadczenie w pracy z młodzieżą. Niosą pomoc, radość i nadzieję, zwłaszcza tym w najtrudniejszej sytuacji. W każdą niedzielę wyjeżdżają do osiemnastu różnych ośrodków (szkół, kościołów, kaplic, internatów, więzienia dla młodocianych), aby prowadzić zajęcia w oratoriach, czyli młodzieżowych centrach ewangelizacyjnych. Wykorzystując swoje rozmaite talenty i zdolności, ewangelizują, udzielają korepetycji, grają na gitarze, organizują zabawy i zawody sportowe. Czasami przywożą skromny posiłek dla najuboższych, kupują słodycze i drobne upominki jako nagrody w konkursach, aby w ten sposób zachęcić jak największą liczbę dzieci i młodzieży. To szansa, aby młodzi mogli wyrwać się z często smutnej, trudnej codzienności i zbliżyć się do Pana Boga.

Te piękne i owocne akcje wymagają jednak wielu wydatków związanych z transportem i zakupem niezbędnych materiałów: sprzętu sportowego, gier, książek, przyborów papierniczych, laptopów i projektorów, aparatu fotograficznego oraz wielu innych drobnych rzeczy pomocnych w prowadzeniu zajęć i ewangelizacji. Pomóżmy młodym salezjanom z Moshi spełnić ich własne marzenia o przyszłości i służyć innym. Pomagając im, pomagamy ich podopiecznym.

Tegoroczna Niedziela Misyjna i Tydzień Misyjny przeżywane będą w Polsce pod hasłem: „Uczeń Chrystusa misjonarzem nadziei”. Jest to nawiązanie do ogólnego tematu roku duszpasterskiego („Bądźmy uczniami Chrystusa”), jak i przeżywanego Roku Świętego Pawła, który jest autorem słów: „w nadziei już jesteśmy zbawieni” (Rz 8, 24). Światowy Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną, jest obchodzony jest od 1926 r., kiedy papież Pius XI na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary ogłosił „Dzień Modlitwy i upowszechnienia idei misyjnej”. Jest to dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym. Angażuje wszystkich katolików do świadomego zaangażowania na rzecz misji m.in. przez modlitwę i składanie ofiar.

Za: sdb.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda