Home WiadomościZe Świata Salezjanie – Zambia: Sakra biskupa Mulenga

Salezjanie – Zambia: Sakra biskupa Mulenga

Redakcja

W czasie podniosłej uroczystości, która odbyła się na miejskim stadionie w Kabwe, arcybiskup Lusaki Telesphord George Mpundu udzilił święceń biskupich księdzu Clemente Mulenga, sdb. W uroczystości wzięło udział około 10.000 osób, w tym przeszło 140 księży i prawie 300 sióstr.

Ze względu na rangę wydarzenia byli obecni wszyscy biskupi Konferencji Episkopatu Zambii, ustępujący Nuncjusz Apostolski, bp Nicola Girasoli, i liczni dostojnicy kościelni  z innych krajów afrykańskich, wśród których wyróżniał się bp Gaston Ruvezi Kashala, sdb, tytularny biskup diecezji Sakania-Kipushi w Demokratycznej Republice Konga. Znacząca była także obecność polityków: przybyło dwóch ministrów.

Uroczystość rozpoczęła się oczytaniem dekretu, na mocy którego Stolica Apostolska eryguje diecezję Kabwe, tworząc ją z niektórych terenów archidiecezji Lusaki i diecezji Mpika. Następnie bp Mpundu poprosił bpa Mulenga o złożenie wyznania wiary, a potem objęcie urzędu biskupa, co nastąpiło w obecności wszystkich księży, zakonników i wiernych zgromadzonych na tej uroczystości.

Po czym mialo miejsce krótkie przemówienie Nuncjusza, który zachęcił bpa Mulenga do zaopiekowania się klerem swojej diecezji i wyraził słowa uznania pod adresem Salezjanów ze względu na ich wspaniałomyślność, z jaką darowali Kościołowi jednego ze swoich członków.

W kazaniu kard. Medardo Mazombwe, emerytowany biskup Lusaki, przybliżył historię Kabwe, uprzywilejowane miejsce Kościoła z powodu powołań, jakie tutaj się zrodziły. Kard. Mazombwe wskazał także biskupowi Mulenga przykład Jezusa Dobrego Pasterza i przypomniał mu obowiązki, jakie go czekają jako pasterza dusz i przywódcę Kościoła lokalnego.

Po odpowiedniej chwili modlitwy do Ducha Świętego z prośbą, by Ten zstąpił na biskupa Mulenga, nastąpił obrzęd konsekracji, po którym miały miejsce oficjalne przemówienia Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Zambii, bpa Lungu, bpa Mpundu, Nuncjusza, i Ministra Rolnictwa, pana Michael Chilufya Sata, reprezentującego Prezydenta Zambii. Minister wyraził wolę pełnej współpracy z biskupem Mulenga, przede wszystkim na polu realizacji programów społecznych dla dobra całej społeczności.

Przed błogosławieństwem został również odczytany telegram gratulacyjny Przełożonego Generalnego, w którym napisał: „Te święcenia biskupie są z jednej strony znakiem dobrego zakorzenienia się charyzmatu Ks. Bosko w Zambii oraz dobrej i wspaniałomyślnej pracy, jaka jest wykonywana od początku przez naszych misjonarzy (…). Z drugiej strony – jest także wyraźnym i dodającym otuchy wyrazem zaufania, jakie Kościół lokalny, a zwłaszcza nasi kochani Pasterze, mają względem nas”.

Na zakończenie biskup Mulenga podkreślił, że jego program duszpasterski będzie ukierunkowany przede wszystkim na młodzież i wyjaśnił wybór swojej dewizy biskupiej: “Kochać i Służyć”, którego dokonał kierując się pragnieniem upodobnienia się do Chrystusa, który przyszedł na ziemię, aby kochać i służyć ludziom.

Diecezja Kabwe, erygowana niespełna dwa miesiące temu, rozciąga się na obszarze 63 tysięcy kilometrów i obejmuje około 139 osób, z których 13% to katolicy. Biskupowi Mulenga będzie pomagać 43 księży, z których 25 to zakonnicy, i 70 zakonnic; diecezja liczy 17 parafii.

ANS – Kabwe

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda