Home WiadomościZe Świata Salezjanin na olimpiadzie w Londynie

Salezjanin na olimpiadzie w Londynie

Redakcja

Rozpoczęły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie. W polskiej ekipie, która wyruszyła na tę olimpiadę, znalazł się również kapelan. Jest nim salezjanin ks. Edward Pleń.

Krajowy Komitet Olimpijski Wielkiej Brytanii przygotował w wiosce olimpijskiej międzywyznaniowe centrum duszpasterskie z osobnymi pomieszczeniami na nabożeństwa pięciu największych religii: chrześcijaństwa, islamu, judaizmu, hinduizmu i buddyzmu. Opiekę duchową nad sportowcami i działaczami sprawować będzie prawie 200 duchownych różnych religii. Ośrodek jest otwarty także dla pracujących na Olimpiadzie tysięcy pracowników organizacji sportowych i środków przekazu.

Niezależnie od duchownych w wiosce olimpijskiej niektóre narodowe ekipy olimpijskie będą miały własnych duszpasterzy. Jednym z nich jest właśnie ks. Edward Pleń, Krajowy Duszpasterz Sportowców, salezjanin inspektorii warszawskiej, na co dzień mieszkający w Łodzi.

Jak sam mówi: „Wioska olimpijska, jest taką małą parafią. Duszpasterstwo tam będzie się znaczyło spotkaniami ze sportowcami, rozmowami, wspieraniem ich przed startem, błogosławieństwem. Oprócz tego w międzywyznaniowym centrum duszpasterskim, w kaplicy dla chrześcijan będą się gromadzić na swoje msze św. nasi zawodnicy i zawodniczki dla których w każdą niedzielę i sobotę będzie odprawiana Msza św.”

Ks. Edward Pleń został nominowany Krajowym Duszpasterzem Sportowców przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 roku. Funkcję kapelana olimpijczyków pełni już po raz piąty. Wcześniej towarzyszył naszym sportowcom w Atenach (2004), Turynie (2006), Pekinie (2008) i Vancuover (2010).

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda