Salwador: szansa na proces w sprawie zamordowanych jezuitów

RVPojawiła się możliwość wznowienia procesu w sprawie zamordowania sześciu jezuitów i dwóch kobiet na kampusie uniwersytetu katolickiego w stolicy Salwadoru. Mimo upływu 27 lat wciąż trwa bowiem walka o ujawnienie i skazanie winnych. Proces powadzi również wymiar sprawiedliwości Hiszpanii, gdyż pięciu z zabitych jezuitów miało tamtejsze obywatelstwo.

I to właśnie ten kraj domaga się już od 2011 r. ekstradycji 18 salwadorskich żołnierzy oskarżonych o dokonanie masakry na uniwersyteckim kampusie. Jak uważa hiszpańskie Stowarzyszenie Praw Człowieka, obecnie warunki polityczne i prawne w Salwadorze na tyle się zmieniły, że podejrzani wojskowi mogą zostać aresztowani i wydani Hiszpanii. Do tej pory możliwość tę blokował salwadorski Trybunał Sprawiedliwości. Jednak we wrześniu ub. r. zaprzysiężono w nim 5 nowych sędziów, co w jednej trzeciej zmieniło jego skład. 2 października głosowali oni za taką interpretację prawa, która pozwala na zatrzymanie i ekstradycję osób mieszkających w Salwadorze, jeżeli Interpol wydał międzynarodowy nakaz ich aresztowania.

Pozytywnie o takiej możliwości wypowiedział się w imieniu władz uniwersytetu katolickiego w San Salvador, gdzie doszło do zabójstwa, dyrektor tamtejszego Instytutu Praw Człowieka. „Jesteśmy gotowi do przebaczyć, ale wobec naszego kraju musimy wiedzieć, komu. Trzeba dotrzeć do prawdy” – powiedział prof. Luis Monterrosa.

lg/ rv, terradamerica.com

Za: Radio Watykańskie