Home WiadomościZe Świata Seminarium „Ewangelizacja a nowe środki komunikacji” u werbistów w Baranowiczach

Seminarium „Ewangelizacja a nowe środki komunikacji” u werbistów w Baranowiczach

Redakcja

W dniach 25-26 lutego 2012 w prowadzonym przez werbistów Domu Św. Trójcy w Baranowiczach Kolegium Katechetycznym im. Sł. Bożego Bpa Zygmunta Łozińskiego w Baranowiczach odbyło się seminarium naukowo-praktyczne „Ewangelizacja a nowe środki komunikacji”.

Choć zajęcia zorganizowane były z myślą o słuchaczach Kolegium, to mogli w nim uczestniczyć również inni zainteresowani tą tematyką, zarówno duchowni jak świeccy. Patronat nad Seminarium objął i osobiście w nim uczestniczył metropolita mińsko-mohylewski i administrator piński, abp T. Kondrusiewicz, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady d.s. Mediów przy Konferencji Episkopatu Białorusi. Z uwagi na duże zainteresowanie jakie towarzyszyło temu wydarzeniu, zajęcia były transmitowane na żywo poprzez sieć internetową i dostępne na oficjalnej stronie Konferencji Biskupów www.catholic.by.

W jaki sposób Kościół winien przemawiać do współczesnego człowieka? – brzmiała idea przewodnia Seminarium – Każdy ksiądz, siostra zakonna, dziennikarz katolicki powinien postawić sobie pytanie: a Chrystus jak by głosił Ewangelię, jeśliby dziś przyszedł na ziemię? Nie wykluczone, że zostałby blogerem albo utworzył by konto na twitterze, by głosić Słowo Boże.

Na znaczenie środków społecznego przekazu w ewnagelizacji w świecie współczesnym zwrócił uwagę w słowie wstępnym ks. abp. T. Kondrusiewicz. Podkreślił, że stanowią one nową i docierającą do największego audytorium współczesną amboną. Przypadki nawróceń po wysłuchaniu audycji czy kazań radiowych to dziś nie rzadkość. Stąd konieczność sumiennego i rzetelnego wykonywania posługi w tym zakresie, zgodnego z nauką Kościoła. W tym celu dziennikarze i redaktorzy sami winni być nieustannie prowadzeni przez Chrystusa napełniając się jego Ewangelią – zaznaczył arcybiskup.

Dwudniowe Seminarium poprowadzili eksperci z zakresu środków społecznego przekazu, czynnie zaagażowani w ich wykorzystanie w pracy duszpasterskiej Kościoła na Białorusi: znawcy katolickiej nauki społecznej, dziennikarze i redaktorzy gazet katolickich i portali internetowych, specjaliści zajmujący się na co dzień obsługą techniczną mediów elektronicznych. Jednym z prelegentów był reżyser filmowy i dokumentalista historii Kościoła na Białorusi. Seminarium miało charakter nie tylko teoretycznych wykładów ale i praktycznych zajęć, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń medialnych.

Na zakończenie Seminarium ks. Abp T. Kondrusiewicz odprawił uroczystą mszę świętą w pobliskim Kościele Matki Bożej Fatimskiej. Mówiąc o konieczności nawrócenia w okresie Wielkiego Postu, zwrócił uwagę na znaczenie środków społecznego przekazu, dzięki którym Słowo Boże i wezwanie do przemiany życia może obecnie dotrzeć praktycznie do każdego człowieka. Wezwał również do modlitwy za dziennikarzy i ludzi mediów, by godnie wykonywali swoje obowiązki, wspomagając Kościół w dziele Nowej Ewangelizacji.

o. Jakub Błaszczyszyn, SVD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda