Home WiadomościZe Świata Senegal: Wspólnota św. Idziego negocjuje pokój

Senegal: Wspólnota św. Idziego negocjuje pokój

Redakcja

Rzymska Wspólnota św. Idziego podejmie się mediacji między senegalskimi władzami i separatystami z Casamance. Mieszkańcy tego regionu wyrażają swe niepodległościowe aspiracje od 1960 r., odkąd Senegal uzyskał niepodległość.

Od 30 lat istnieje otwarty konflikt między rządem i separatystami. Kilkakrotnie dochodziło do zawieszenia broni. Konflikt jednak się przeciąga i prezydent Abdoulaye Wade poprosił Wspólnotę św. Idziego o mediację.

Jak wyjaśnia ks. Angelo Romano, przedstawiciel tejże wspólnoty ds. relacji międzynarodowych, prezydent poprosił ją o mediację z dwóch powodów. „Po pierwsze dlatego, że z Senegalem łączą nas więzy przyjaźni – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Romano. – Jest to bardzo ważny kraj, demokratyczny, który stara się ustalić własny model współistnienia między chrześcijanami i muzułmanami. Wspólnota św. Idziego interesuje się Senegalem od lat. Zajmowaliśmy się też tą otwartą raną, jaką jest konflikt w Casamance. Dziś pojawiła się gotowość przyjęcia naszej mediacji. I to jest drugi powód. Mamy nadzieję, że uda się nam zrobić ważny krok naprzód w kierunku pokojowego rozwiązania konfliktu”.

Dodajmy, że założyciel Wspólnoty św. Idziego, Andrea Riccardi, od grudnia zasiada we włoskim rządzie Maria Montiego. Jest tam odpowiedzialny za współpracę zagraniczną i integrację społeczną.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda