Home WiadomościZe Świata Sercanie – Zagrzeb: Powitanie relikwii św. Faustyny w Trnovčici

Sercanie – Zagrzeb: Powitanie relikwii św. Faustyny w Trnovčici

Redakcja

Parafia pw. NMP. Matki Kościoła i św. Maksymiliana Kolbego w Trnovčici, Zagrzeb, 4. kwietnia uroczyście powitała relikwię św. Faustyny Kowalskiej, pośredniczki orędzie o Bożym Miłosierdziu. Relikwie Świętej trafiły do parafi za pośrednictwem proboszcza, ks. Andrzeja Wośko, sercanina. Ofiarowały je parafii siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewenik. Zgodę na przekazanie relikwi wydała matka generalna, s. Petra Kowalczyk, ZMBM.

Podczas uroczystej procesji relikwiarz został wniesiony do kościoła parafialnego, potem odmówiono Koronkę, a następnie została odprawiona Droga Krzyżowa. Rozmyślania przed każdą stacją zostały wybrane z Dzienniczka św. Faustyny, a poprowadziła ją wspólnota czcicieli Bożego Miłosierdzia „Faustinum“, która działa w parafii od początków jej istnienia (1993 roku). Mszę św. ku czci Bożego miłosierdzia odprawił i kazanie wygłosił ks. Andrzej, proboszcz tutejszej parafii

A oto co powiedział:

1. Na początku dzisiejszego kazania pragnę przypomnieć słowa jakie zapisała w swoim Dzienniczku siostra Faustyna, a które są bardzo ważne dla nas dzisiaj: „Czuję dobrze, że nie kończy się posłannictwo moje ze śmiercią, ale się zacznie. O dusze wątpiące, uchylę wam zasłony nieba, aby was przekonać o dobroci Boga, abyście już więcej nie raniły niedowierzaniem najsłodszego Serca Jezusa. Bóg jest Miłością i Miłosierdziem“ (Dn 281) Te słowa nas cieszą, gdyż są pewnego rodzaju obietnicą że nas ona będzie prowadzić i za nami wstawiać się przed Bogiem; którego miłowała, dla którego cierpiała i ofiarowywała siebie dla naszego zbawienia i któremu była posłuszna do końca życia.
W tej chwili po swoim przyjściu do naszej parafii pod wezwaniem NMP. Matki Kościoła i św. Maksymiliana Kolbego w Trnovčici, św. Faustyna pragnie abyśmy byli jej współpracownikami w tym posłannictwie. Po swoim przyjściu do naszej parafii, w tym małym znaku, w części jej ciała, kości która jest umieszczona w relikwiarzu, święta Faustyna pragnie nas duchowo wzmocnić, odnowić naszą wiarę, naszę miłość i ufność ku Bogu, w Jego nieskończone miłosierdzie i natchnąć nas, abyśmy i my byli apostołami niezmierzonego Bożego miłosierdzia w swojej rodzinie, społeczeństwie, narodzie. Dla tej umęczonej ziemi, umęczonego człowieka, ukazujmy nadzieję, dajmy sens – a to jest zaufanie Bogu.

2. Tak jak, za niedługo święty Jan Paweł II; podczas beatyfikaciji, 18. kwietnia 1993. roku powiedział, powtarzam i ja: „Posłannictwo św. Faustyny trwa i przynosi niezwykłe owoce. W przedziwny sposób jej pobożność Miłosiernemu Jezusowi wyznacza sobie drogę w świecie i ogrania ludzkie serca. To jest widoczny znak czasów“ – powiedział papież. W czasie 20 lat istnienia naszej parafii św. Faustyna czyniała właśnie to samo – „przygotowywała drogę Bożemu miłosierdziu i przyciągała ludzkie serca“. Przyciągała ludzkie serca w Trnovčici, w mieście Zagrzebiu, i dalej…

Po miłości jaką odczuwamy wobec Bożego miłosierdzia, dzięki św. Faustynie, przyjęliśmy wiele łask i wiele radości. Trudziliśmy się poznać św. Faustynę, słuchać jej posłania które zapisała w Dzienniczku i szerzyć go dalej. Robiliśmy to poprzez ustanownienie wspólnoty czcicieli Bożego miłosierdzia – „Faustinum“; poprzez wspólne odprawianie nowenny ku czci Bożego miłosierdzia od wielkiego Piątku do niedzieli Bożego miłosierdzia o godzinie 15.00; przez uroczyste obchodzenie niedzieli Bożego miłosierdzia z roku na rok, poprzez wydawanie czasopisma „Miłujcie się“ i jego szerzenie, a które jest wydawane raz do roku i to z intencją – zdobywać serca dla Jezusa Miłosierdnego. Nie wolno nam zapomnieć ogromną łaskę że to właśnie w Trnovčici, w roku 2012, w niedzielę Bożego miłosierdzia, gospićko-senjski biskup Mile Bogović był pierwszym chorwackim biskupem który przewodniczył uroczystej Mszy św. ku czci Bożego miłosierdzia o godzinie 15. – w Godzinie miłosierdzia. Wielką radością dla nas było pierwsze nacionalne spotkanie czcicieli Bożego miłosierdzia z całej Chorwacji, które miało miejsce w dzień wspomnienia św. Faustyny, 5. października 2013 roku i odbyło się właśnie w Trnovčici, jak również odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy Zagrzebia Ivan Šaško, a która miała miejsce w zagrzebskiej katedrze nazywaną „katedrą Alojzego Stepinaca“
Podczas tego spotkania po raz pierwszy odmawialiśmy Koronkę ku czci Miłosierdzia Bożego w ujednolicony sposób, a którą Konferencja Episkopatu Chorwacji zatwierdziła na swoim plenarnym posiedzieniu w styczniu 2014 roku. Trud i wysiłek jakiego podjęła się Konferencja w sprawie ujednolicenia, a które początki mają również w naszej parafii, wydał plon stokrotny i jest wielkim błogosławieństwem. Czyż nie są to widoczne znaki obecności św. Faustyny między nami? Nie są to owoce jej mocnego wstawiennictwa? Oczywiście że tak!

3. Posłannictwo św. Faustyny dla całego świata rozpoczęło się dopiero po jej śmierci. W szczególny sposób rozpoczyna się ono dzisiaj, tutaj w Trnovčici. Św. Faustyna pragnie być obcena tutaj! Pragnie być w swojej Trnovčici! Pragnie tutaj zamieszkać! Pragnie abyśmy byli jej oczyma, ustami, rękami i nogami które będą chodzić do swoich bliźnich i mówić im o Radosnej Nowinie, o zbawieniu i odkupieniu i głosić Boże miłosierdzie! Tak, św. Faustyna pragnie być między nami, modlić się z nami, wspierać nas w naszych potrzebach, naszym cierpieniu i męce, radować się z każdego nawrócenia, z każdej duszy która zwróci się ku Bogu. Święta Faustyna w tym miejscu pragnie być pośredniczką wielu łask. Cokolwiek ją poprosimy ona to przeniesie Bogu w pokornej modliwie. O tym należy wiedzieć i pamiętać. Ale nie szukając swojej woli, lecz tylko Bożą wolę…

4. Kochana święta Faustyno, byłaś, jesteś i będziesz źródłem wielkich łask dla naszej parafii. Wypraszaj nam tych łask! Dziękujemy Ci za to że to właśnie naszą parafię wybrałaś za stałe miejsce pobytu. Trnovčica jest więc trzecim miejscem gdzie checsz być obecna w swojej Relikwii. Jesteś w Sveticach koło Karlovca (40 km od Zagrzebia) u ojców Paulinów, gdzie działa wspólnota apostołów w obronie dzieci nienarodzonych; jesteś w Puli, gdzie działają Siostry Jezusa Miłosiernego, ze zgromadzenia założonego przez błogosławionego Michała Sopoćko. Trzecie miejsce w naszej pięknej Ojczyźnie (Lijepoj Našoj), jest Trnovčica w stolicy Chorwacji, w Zagrzebiu. Dziękujemy Ci że jesteś z nami i że zostajesz! Obiecujemy się modlić, obiecujemy wytrwałość w posłuszeństwie Bożej woli i szerzeniu Bożego miłosierdzia gdziekolwiek nas poślesz. Nie pozwól nam abyśmy byli niewierni, lecz byśmy pozostali wierni do końca i osiągneli życie wieczne.

Jelena Vuković ( z chorwackiego przetłumaczył ks. Andrzej Wośko SCJ)

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda