Home WiadomościZe Świata Sercanie – Zagrzeb: Procesja ku czci św. Maksymiliana Kolbego

Sercanie – Zagrzeb: Procesja ku czci św. Maksymiliana Kolbego

Redakcja

8 stycznia, w święto chrztu Pańskiego, ulicami parafii pw. Matki Kościoła i św. Maksymiliana Kolbego w Zagrzebiu – Trnovčica, odbyła się procesja ku czci św. Maksymiliana Kolbego, drugiego patrona prowadzonej przez sercanow parafii. Procesja miała miejsce w obchodzonym właśnie we wspólnocie Roku Kolbiańskim.

Procesja odbyła się w godzinach wieczornych, a wzięli w niej udział liczni parafianie, a szczególnie ministranci. Od 14 sierpnia ubiegłego roku do 10 października tego roku w parafii sercanskiej w Chorwacji trwa rok Kolbiański. Procesja związana była także z przypadającą 118. rocznicą urodzin i chrztu Rajmunda Kolbe, 70. rocznicą jego męczeńskiej śmierci, 40. rocznicą ogłoszenia błogosławionym i 30. rocznicą ogłoszenia go świętym. Przez cały ten okres wierni modlą się za rodziny, a zwłaszcza za młodzież, aby została wierna obietnicom danym na chrzcie świętym. Procesję prowadzili proboszcz i wikary. Uczestnicy mieli ze sobą zapalone świece.

W czasie Roku Kolbiańskiego odbyła się uroczystość poświęcenia i zamontowania dzwonów. Największy dzwon o wadze ponad 900 kg ma na imię św. Maksymilian i jest darem rodzin z parafii. Odbyła się również pielgrzymka do Polski, do miejsc w Polsce związanych z życiem i działalnością i śmiercią świętego: Zduńskiej Woli, Niepokalanowa i Oświęcimia. W każdy 13. Dzień miesiąca trwały nabożeństwa ku czci Niepokalanej, którą Maksymilian Kolbe bardzo kochał, a wielu parafian bierze udział w odprawianiu pięciu pierwszych sobót miesiąca. Rok Kolbiański zakończy się Mszą dziękczynna w październiku.

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda