Home WiadomościZe Świata Sercańscy klerycy śladami Ojca Założyciela

Sercańscy klerycy śladami Ojca Założyciela

Redakcja

Dla duchowego poznania miejsc tchnących wciąż obecnością i kultem o. Leona Jana Dehona sześciu sercańskich kleryków, mających złożyć w tym roku swą profesję wieczystą w Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego, wyruszyło 16 lipca 2022 pod opieką duchową ks. Grzegorza Siedlarza (magistra kleryków) i ks. Jakuba Bieszczada na dwutygodniową pielgrzymkę śladami ks. Leona Jana Dehona oraz szlakiem rozwoju kultu Najświętszego Serca Jezusowego. Ten czas wyjątkowych rekolekcji w drodze rozpoczęli Eucharystią sprawowaną w kościele parafialnym w Stadnikach, gdzie już za kilka miesięcy złożą swą przysięgę wieczystej wierności.

Na każdy dzień pielgrzymowania przygotowana była medytacja, usposabiająca duszę do głębszego jeszcze poznania duchowości sercańskiej, oraz lektura, mająca zapoznać z ważniejszymi aspektami z zakresu historii oraz teologii Zgromadzenia i kultu Najświętszego Serca Jezusowego.

Trasa szlaku wiodła ze Stadnik przez Freiburg, Breisach, Colmar, La Salette, Ars-sur-Formans, Cluny, Paray-le-Monial, Paryż, La Capelle na północnym wschodzie Francji, dokąd pielgrzymi dotarli przez trzy niewielkie miasteczka: Soissons, Laon oraz Liesse-Notre-Dame. Wszystkie one były bardzo ważne dla o. Dehona.  Soissons było bowiem stolicą diecezji, w której w młodości dorastał, a w wieku dojrzałym – już jako kapłan i zakonnik – posługiwał. Laon było miejscem, do którego udawał się on na rekolekcje, do znajdującego się tam klasztoru oo. Jezuitów. Natomiast Liesse-Notre-Dame jest jednym z bardziej znanych sanktuariów maryjnych w tamtejszej okolicy. We wszystkich tych miejscach pielgrzymi nie tylko poznawali miejsca związane z Założycielem, gdzie mieli okazję do modlitwy, ale także czerpali z teologii miejsc szczególnych z tych terenów i doświadczali wspólnoty w międzynarodowych wspólnotach sercańskich, obecnych podczas noclegów w konkretnych klasztorach Zgromadznia.

Kolejnymi przystankami stały się: Saint-Quentin, gdzie dziś znajduje się grób Założyciela; Bruksela, miejsce śmierci Założyciela; Clairefontaine, gdzie jest najstarszy budynek będący nieprzerwanie własnością naszego Zgromadzenia i Maria Martental, jedno z niemieckich sanktuariów, prowadzone przez sercanów. Czczona jest  tam figura Matki Bożej Bolesnej.

Mamy nadzieję, że doświadczenie o. Leona Jana Dehona, iż jest umiłowany przez Miłość Odwieczną, na którą odpowiedzią stało się założone przez niego Zgromadzenie, stanie się i udziałem pielgrzymujących kleryków, czyniąc ich prawdziwymi uczniami Jego charyzmatu poprzez życie w pełni miłości: czystością, ubóstwem i posłuszeństwem.

Więcej informacji i fotografi na stronie www.seminarium.scj.pl

Za: www.scj.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda