Home WiadomościZe Świata Słowacja: za miesiąc beatyfikacja ks. Titusa Zemana SDB, męczennika okresu komunizmu

Słowacja: za miesiąc beatyfikacja ks. Titusa Zemana SDB, męczennika okresu komunizmu

Redakcja

Po raz pierwszy w historii Zgromadzenia Salezjańskiego będzie beatyfikowany salezjanin ze Słowacji.

Za miesiąc, 30 września, w Bratysławie zostanie ogłoszony błogosławionym ks. Titus Zeman, męczennik okresu komunizmu, który uratował kilkudziesięciu kleryków i kapłanów, pomagając im przedostać się do Turynu. Został zatrzymany przy trzeciej próbie przekraczania granicy, a następnie – aresztowany, torturowany i oskarżony o zdradę oraz szpiegowanie na rzecz Watykanu. Skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności, przebywał w najcięższych więzieniach w kraju, co, pomimo iż został potem zwolniony warunkowo, przyczyniło się do jego rychłej śmierci.

“Patrząc na jego osobę, rozwiewają się wszystkie nasze wątpliwości co do tego, że można żyć Ewangelią w trudnych czasach. Ks. Titus Zeman stanowi dla nas wyzwanie, ostrzega nas i z dobrocią zachęca do opowiedzenia się w każdym czasie za pięknem Ewangelii i życiem Ewangelią” – powiedzieł arcybiskup metropolita Bratysławy Stanislav Zvolenský.

Program całego weekendu, w którym przypada beatyfikacja, został przygotowany wspólnie przez salezjanów ze Słowacji i archidiecezję Bratysławy. Ten zacznie się realizować już w piątek, 29 września, kiedy to o godz. 20.00 odbędzie się czuwanie modlitewne w katedrze św. Marcina w Bratysławie, stolicy Słowacji. Msza św., w czasie której ks. Titus Zeman zostanie ogłoszony błogosławionym, zostanie odprawiona 30 września o godz. 10.30 w Bratysławie-Petržalka, w otwartej przestrzeni, przy kościele pw. Świętej Rodziny. Po południu będzie mieć miejsce świętowanie nowego błogosławionego w “HANT Arena” w Bratysławie. A na koniec, w niedzielę, 1 października, jest zaplanowane święto dziękczynienia w mieście, w którym urodził się ks. Zeman – Vajnory.

Na stronie www.tituszeman.sk znajdziemy – także w językach włoskim, angielskim i hiszpańskim – liczne informacje dotyczące życia ks. Titusa i jego beatyfikacji. Na tej stronie znajduje się również krótki film, który przybliża życie przyszłego błogosławionego. 

ANS – Bratysława

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda