Słowacja: Światowy Dzień Życia Konsekrowanego cały rok

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego na Słowacji nie ogranicza się tym razem tylko do święta Matki Boskiej Gromnicznej – powiedziała w miejscowej telewizji jedna z tamtejszych zakonnic. Dzięki Papieżowi Franciszkowi, który podarował Kościołowi Rok Życia Konsekrowanego, trwa on 430 dni.

Przez cały ten czas poszczególne zakony Słowacji pełnią swoisty dyżur modlitewny, modląc się każdego dnia w wyznaczonej wcześniej wspólnocie za pozostałe zgromadzenia zakonne.

Zakony zaproponowały również nową ofertę medialną pod hasłem „Na 5 minut z nami”. Każdego tygodnia przez cały Rok Życia Konsekrowanego jest dostępny w mediach katolickich i w internecie nowy pięciominutowy film, którego bohaterką lub bohaterem jest osoba zakonna ze swoim świadectwem i charyzmatem wspólnoty, w której żyje. Są także katechezy w szkołach, misyjne SMSy i wędrująca wystawa fotografii ze wstrząsającym świadectwem prześladowanych w czasach komunizmu zakonnic.

Na Słowacji działa obecnie ok. 1400 zakonników i ponad 2600 sióstr zakonnych – w tym ponad 50 klauzurowych w 7 klasztorach. Niektóre zgromadzenia, m.in. siostry Matki Bożego Miłosierdzia, elżbietanki, pallotyni, marianie, saletyni czy salwatorianie, realizują swoje charyzmaty i działają na Słowacji po raz pierwszy w historii swoich zakonów – dopiero po 1989 r.

ks. S. Ługowski, Słowacja

Za: Radio Watykańskie