Home WiadomościZe Świata Spotkanie Klarysek Kapucynek w Pradze

Spotkanie Klarysek Kapucynek w Pradze

Redakcja

W dniach od 3 do 7 sierpnia odbyło się w Pradze spotkanie sióstr Klarysek Kapucynek Europy Środkowej. To pierwsze tego typu spotkanie w historii. Uczestniczyły w nim 22 siostry z 13 różnych wspólnot (Niemcy, Polska, Czechy, Słowacja i Włochy). Obecny był również br. Leonardo González OFMCap – asystent generalny sióstr oraz mons. Markus Graulich SDB, podsekretarz Papieskiej Rady ds. tekstów prawnych.

Całe spotkanie odbyło się w przepięknym klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów na Hradczanach, którzy okazali nam serdeczną gościnność. Wielką pomocą okazała się obecność br. Tomasza Wrońskiego OFMCap z prowincji warszawskiej oraz br. Łukasza Bujaka OFMCap z prowincji krakowskiej, którzy służyli jako tłumacze podczas spotkań, oraz br. Franciszka Kroczka OFMCap z Czech, który odprawiał codzienne Eucharystie w języku łacińskim.

Celem spotkania było wzajemne zapoznanie się poszczególnych wspólnot, zgłębienie naszego charyzmatu oraz doświadczenie komunii w szerszym kontekście. Podczas spotkania uczestniczki przedstawiły aktualną rzeczywistość wspólnot, ich historię, formy obecności w Kościele lokalnym oraz w rodzinie franciszkańskiej. W międzynarodowych grupach zostały podjęte tematy tożsamości, klauzury i formacji.

Podczas spotkania animowanego przez Delegata generalnego, brata Leonardo, odbyło się dzielenie w grupach językowych dotyczące projektu rewizji konstytucji. Następnie relatorki poszczególnych grup przedstawiły swoje wnioski, które w wielu punktach okazały się jednakowe, co pokazało jednomyślność sióstr pochodzących z różnych krajów.
Pod przewodnictwem mons. Graulicha jeden dzień został poświęcony problematyce Instrukcji Cor orans, najpierw w sposób ogólny następnie z uwzględnieniem propozycji Statutów ewentualnego Stowarzyszenia lub Federacji. Po prezentacji ze strony Gościa z Watykanu był czas na pytania i dialog w grupach językowych.

Oprócz ważnych rozmów i spotkań niedzielne popołudnie poświęcone było na wspólne zwiedzanie Pragi. Szczególnie ważna była dla nas wizyta w dawnym klasztorze świętej Agnieszki z Pragi.

Ubogacające było doświadczenie wspólnoty pełnej miłości i życzliwości, pomimo barier językowych i różnic kulturowych czy historycznych pomiędzy poszczególnymi wspólnotami. Łączyła nas wspólna modlitwa, szczególnie Eucharystia i Liturgia Godzin, podczas której można było usłyszeć oprócz łaciny również język polski, niemiecki, czeski i słowacki.

Można powiedzieć, że spotkanie spełniło swój cel. Może być ono dobrą podstawą do dalszej wspólnej drogi, aby charyzmat kapucyńsko-klariański, który nie stracił swej żywotności mógł być nadal przeżywany i przekazywany, inspirując kolejne osoby i wspólnoty.

Judyta Katarzyna Woźniak OSCCap

Więcej zdjęć ze spotkania na: www.kapucynki.pl

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda