Home WiadomościZe Świata Spotkanie nowych ekonomów inspektorialnych: “struktury w służbie młodzieży najbardziej potrzebującej”

Spotkanie nowych ekonomów inspektorialnych: “struktury w służbie młodzieży najbardziej potrzebującej”

Redakcja

“To spotkanie służy jako kurs dla nowych ekonomów inspektorialnych, którzy zostali mianowani w ostatnim czasie. Został zorganizowany w celu przybliżenia im pracy na poziomie światowym, jakie Zgromadzenie Salezjańskie realizuje pod kierunkiem Domu Generalnego na rzecz młodzieży” – stwierdził pan Jean Paul Muller, salezjanin koadiutor, ekonom generalny Zgromadzenia Salezjańskiego. Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 28 kwietnia, a potrwa do  najbliższego piątku, 3 maja.

Jak czytamy w art. 139 Konstytucji salezjańskich, ekonom generalny “koordynuje i sprawdza administracje inspektorialne, aby ich prowadzenie odpowiadało wymogom ubóstwa zakonnego i służbie posłannictwa salezjańskiego”. I właśnie dlatego nowi ekonomowie inspektorialni spotykają się w tych dniach w Rzymie, aby zastanowić się nad kwestiami związanymi z tożsamością ekonomów inspektorialnych.

Ci będą mogli wysłuchać referatów dotyczących takich kwestii, jak tożsamość i rola ekonoma inspektorialnego, zapobieganie korupcji na polu ekonomii, sprawozdanie ekonomiczne zgodne z Prawem Kanonicznym, prowadzenie Biur Planowania i Rozwoju, zarządzenie dobrami Zgromadzenia, ekonom w zarządzaniu personelem…

W spotkaniu uczestniczą salezjanie koadiutorzy i księża z różnych inspektorii całego świata. Oprócz pana Mullera i pana Alberto Rodrígueza, skarbnika Zgromadzenia, biorą w nim udział: ks. Mutale Kinsamba Edouard (AFC), pan Hubert Twagirayezu (AGL), pan José Antonio Stephan Diaz (ANT), ks. Peter Carroll (AUL), ks. Vincente De Paula Marcelo (BBH), ks. Yeung Cho Law Savio (CIN), ks. Auguste Víctor (HAI), ks. Riccardo Cariddi (IME), ks. Yohanes Soerjonoto (INA), ks. Eric Cachia (MLT) i ks. Francisco Mabui Alfiado (MOZ).

“Ekonomowie inspektorialni mają doświadczenia w zakresie administracji ekonomicznej, które są związane z różnymi środowiskami i odmiennymi sytuacjami. W niektórych krajach panuje wojna, w innych wprowadzono ustawy antykorupcyjne, a jeszcze inne są pogrążone w korupcji. Zdając sobie sprawę z tych wszystkich sytuacji, podchodzimy do tematu korupcji jako do czegoś namacalnego w naszych krajach, a to w tym celu, aby pieniądze, które docierają do naszych inspektorii, były wykorzystane w służbie młodzieży, ponieważ należą do ubogich” – oświadczył pan Muller. 

Ekonomie inspektorialni odgrywają kluczową rolę w każdej inspektorii i, jak powiedział na koniec ekonom generalny, “są świadomi, że sprawują swoją funkcję bezpośrednio w imieniu Przełożonego Generalnego, a trwa ona od trzech do sześciu lat. Służba, jaką pełnią, polega na zarządzaniu i organizowaniu struktur i salezjańskich ośrodków w służbie najbardziej potrzebującej młodzieży”.

(ANS – Rzym)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda