Home WiadomościZe Świata Srebny jubileusz obecności Paulinów na Manhattanie

Srebny jubileusz obecności Paulinów na Manhattanie

Redakcja

Za 25 lat posługi paulińskiego zakonu w polskiej parafii pw. św. Stanisława BM na Manhattanie dziękowali w niedzielę, 23 października ojcowie paulini i zgromadzeni w kościele wierni. 

Uroczystej Mszy św., odprawionej o godz. 12.00 przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Słowo Boże wygłosił o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów, który powiedział: „Dzisiejsza liturgia sprawowana w tym miejscu ma szczególny charakter. Tworzy ją bowiem wiele wydarzeń: dziękujemy w tej parafialnej i zakonnej wspólnocie Bożej Opatrzności za 25 lat paulińskiej posługi. Dziękując jednocześnie pragniemy przeprosić za to wszystko, w czym nie dostawaliśmy do wymogów naszego powołania, dziękujemy za wszystkich, którzy tę wspólnotę tworzyli i nadal tworzą poprzez świadectwo życia, apostolskie zaangażowanie, ofiarę i cierpienie. Dziękujemy za tych, którzy wśród spraw codzienności potrafili szukać tego, co najważniejsze. W historii tej parafii chyba nie brakowało dobrych pasterzy. Ks. Jan Henryk Strzelecki, któremu zawdzięczamy w dużej mierze, istnienie dzisiejszego kościoła św. Stanisława BM, czy też ks. Feliks Burant, znany ze swej gospodarskiej i duszpasterskiej troski. Prośmy Boga, by nigdy nie zabrakło takich ludzi. Dziękujemy za kolejnych paulińskich duszpasterzy – proboszczów O. Lucjusza, O. Krzysztofa, obecnego proboszcza O. Mikołaja, za kolejnych wikariuszy począwszy od O. Jana, aż po O. Dominika”.

„Parafia jednak to nie tylko pasterz, który jest odpowiedzialny za wzrost wiary. Parafia to także owce, parafianie. Od naszego zaangażowania zależy, nasze świadectwo wiary. Przepiękny obraz życia wspólnoty ukazał nam dzisiaj św. Paweł w II czytaniu. Święty Paweł gratulując swoim parafianom z Tesalonik nawrócenia się do Boga i odwrócenia się od bożków, zachęca, aby służyli Bogu żywemu i prawdziwemu. Jest to dokładnie takie samo wezwanie jak u Jezusa: ‘Bóg jest pierwszym, któremu należy służyć’. Nasza wspólnota parafialna jest po to, byśmy stali się naśladowcami Pana, by okazać się w ten sposób wzorem dla wszystkich wierzących. Tej wspólnotowej parafialnej modlitwie na tym miejscu od 1 lipca 1986 r. przewodzą ojcowie paulini. Mija więc 25 lat od dnia, kiedy ta świątynia, stała się czymś więcej niż tylko kościołem parafialnym, stała się małą nowojorską Jasną Górą. Maryja na stałe wpisała się w to miejsce. Na dobre wrósł też w pejzaż tej świątyni i tej dzielnicy biały pauliński habit. Dwie, można powiedzieć nieodłączne rzeczywistości. Bo przecież to w 1983 r. Jan Paweł II powiedział do paulinów na Jasnej Górze: ‘łaska Jasnej Góry stała się wspólnym charyzmatem Waszego zakonu, (…) posługa jasnogórska najpełniej wyraża charyzmat Waszego zakonu’. Ta jasnogórska posługa, według Jana Pawła II to konfesjonał i ołtarz. Dwa wielkie sakramenty dające nam nowe życie. Dzięki nim oczyszczamy nasze wnętrze i karmimy je po to, by podjąć trud wiary. Potrzebny w tym dziele jest człowiek, kapłan, który w imieniu Chrystusa rozgrzesza, daje nowe życie, kapłan, który karmi nas Eucharystycznym chlebem. I właśnie za tą paulińską posługę dającą nowe życie każdego dnia dziś dziękujemy. To jest nasze zadanie zlecone nam przez Kościół, mamy być sługami ludzkiego dźwigania się, szafarzami tajemnic Bożych. I taką kapłańską i zakonną posługę my paulini nadal na tym miejscu i w tym duchu chcemy wiernie pełnić. A jeśli nam czegoś w tej służbie brakuje z ludzkiej słabości to tym bardziej prosimy was o modlitwę i wsparcie. W tej posłudze zawsze liczymy na wsparcie Najświętszej Dziewicy, Maryi Panny, Matki naszego zakonu. Bo to przecież Ona i dla nas i dla was jest Przewodniczką w wierze, może tutaj w jakiejś mierze wierze trudniejszej. Mamy iść naprzód w pielgrzymce wiary: uczyć się od Maryi, jak trwać mocni w wierze, i na Jej wzór angażować się w służbę ludziom” – zaznaczył kaznodzieja.

„W tym momencie echem wracają słowa papieża Pawła VI, wielokrotnie cytowane przez Jana Pawła II: ‘Maryja jest jutrzenką lepszego świata’. Benedykt XVI ubogaca je stwierdzeniem, że to nasze upodobnienie się do Maryi sprawi, że powstanie nowy, lepszy świat. Dlatego też w tym szczególnym dniu naszego paulińskiego i parafialnego dziękczynienia z pokorą prosimy Matkę Boga, aby nie tylko dopomagała nam iść tą drogą wiary ku lepszemu światu, ale by może w chwilach zwątpienia, słabości i trudu brała nas na ręce, tak jak czyni to matka względem dziecka. Naszym dziękczynnym Magnificat obejmujemy wszystkich, którzy na przestrzeni tych 25 lat tworzyli rzeczywistość tej parafii. Z wyrazami wdzięczności myślimy o wszystkich paulińskich zakonnikach, którzy przez to miejsce przeszli zostawiając tu swój ślad, zostawiając ślad w ludzkich sercach. Mamy nadzieję, że ta posługa paulinów w ciągu tego okresu służyła, służy i nadal służyć będzie wszystkim ku wiecznemu zbawieniu” – podkreślił o. Arnold Chrapkowski.

Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczycili nas także: o. Jan M. Berny, sekretarz generalny; o. Józef Olczak, prowincjał paulinów w Ameryce, o. Edward Voltz, administrator prowincji amerykańskiej; o. Lucjusz Tyrasiński, pierwszy pauliński proboszcz na Manhattanie, o. Jan Michalak, pierwszy wikariusz; o. Sebastian Hanks, o. Paweł Przygodzki, magister paulińskiego nowicjatu; o. Michał Czyżewski oraz posługujący w tej chwili na parafii: o. Mikołaj Socha, proboszcz oraz o. Dominik Libiszewski.

Całość liturgii uświetnił Zespół Effatha oraz licznie przybyłe delegacje wszystkich parafialnych wspólnot.

Niech ten srebrny jubileusz nas zgromadzonych, w parafii św. Stanisława BM, poprzez przykład naszego patriarchy św. Pawła Pierwszego Pustelnika zachęca nieustannie do pogłębiania w sobie ducha modlitwy, służby i ofiary.

o. Dominik Libiszewski
Manhattan, Nowy Jork

Za: www.paulini.pl 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda