Home WiadomościZe Świata Sri Lanka – Ks. Almeida: “Proszę was, módlcie się za nas!”

Sri Lanka – Ks. Almeida: “Proszę was, módlcie się za nas!”

Redakcja

Wdzięczność za okazaną bliskość i modlitwy; zaufanie do arcybiskupa Colombo i przewodniczącego Konferencji Episkopatu kard. Malcolma Ranjitha w jego przewódczej roli; pragnienie jak najszybszego przywrócenia normalności, pomimo ograniczeń i zniechęcenia narodu, któremu wydawało się, że pozostawił za sobą przemoc… To wszystko zawarte jest w nowym komunikacie, który skierował w dniu wczorajszym, 2 maja, przełożony salezjanów Sri Lanki – ks. Joseph Almeida:

Drodzy przyjaciele,

chcę podziękować wszystkim, którzy okazali swoją bliskość w tym czasie napięcia. Dziękuję wam za waszą troskę i wasze modlitwy.

Kard. Malcolm Ranjith okazał się wyjątkowy w swoim przewodzeniu narodowi w tym okresie prób i cierpień. Poprosił katolików, by zachowali spokój i nie uciekali się do przemocy w odwecie. Zapoczątkował dialog międzyreligijny. Wysiłki, jakie były podejmowane w celu pomocy ofiarom, były ograniczone z powodu zakazów związanych z poruszaniem się i środków bezpieczeństwa, jakie zostały podjęte, zwłaszcza w miejscach, które zostały zaatakowane. Pozwolenie związane z udaniem się w dane miejsca i zapewnieniem poszkodowanym wsparcia duszpasterskiego otrzymali jedynie niektórzy kapłani i siostry, pracownicy Czerwonego Krzyża oraz uprawnieni do tego psychiatrzy/doradcy rządowi.

Godzina policyjna została zniesiona na całej wyspie, z wyjątkiem niektórych części prowincji wschodniej, gdzie mieści się siedziba grupy odpowiedzialnej za zamachy. W dniu 30 kwietnia prezydent Sri Lanki zniósł zakaz korzystania z mediów społecznościowych, zachęcając opinię publiczną “do odpowiedzialnego używania mediów społecznościowych, pomimo zniesienia samego zakazu, a to z uwagi na sytuację, jaka panuje w przeważającej części kraju”.

Życie powoli wraca do normalności, chociaż istnieje zagrożenie dalszych ataków (…). Jednakże wszyscy mieszkańcy, wciąż odczuwający lęk i panikę, jaką wywołały te niespodziewane zamachy, nie mogą uczynić nic innego, jak tylko wykazać czujność w obliczu ewentualnego zagrożenia. Rząd zdecydował się wprowadzić środki bezpieczeństwa we wszystkim miejscach kultu, w szkołach, hotelach, szpitalach i ambasadach, starając się zapewnić bezpieczeństwo wszystkim przedstawicielom katolickich instytucji religijnych i w miejscach głównych siedzib rządowych.

Wiele krajów, a wśród nich Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada i Australia, wydało zakaz udawania się do Sri Lanki, gdy nie zachodzi taka konieczność, jako że istnieje wciąż niebezpieczeństwo przeprowadzenia kolejnych ataków. (…) Arcybiskup Colombo zakazał wszelkich funkcji religijnych do odwołania właśnie z racji zagrożenia kolejnymi zamachami.

Mamy wszyscy nadzieję, że wkrótce sytuacja wróci do normalności, a naród Sri Lanki będzie w stanie pozbierać się po tych terrorystycznych zamachach. Proszę was, módlcie się za nas!

Dziękuję wam i życzę wam błogosławieństwa Bożego.

Wasz
ks. Joseph Almeida SDB,
przełożony wizytatori Sri Lanki

(ANS – Dungalpitiya)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda