Surinam: 150 lat misji Redemptorystów

redemptor.pl30 lipca 1865 r. bł. Pius IX powierzył Wikariat Apostoski Surinamu trosce Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Zgodnie z jego decyzją ówczesny Przełożony Generalny, o. Mikołaj Mauron misję przekazał Prowincji Amsterdamskiej (dziś włączona do Prowincji Św. Klemensa). Holenderscy redemptoryści przybyli do tego kraju 20 lutego 1866 r.

W 150 lat po tym wydarzeniu redemptoryści pracujący w Surinamie planują obchody jubileuszowe. O. Rudolf J. Croon, członek Prowincji Sao Paulo relacjonuje, że święto to będzie także dla nich okazją, by „zarzucić sieci na głębsze wody, by szukać jak głosić Ewangelię na nowe sposoby”.

Bł. Piotr Donders jest najbardziej zananym redemptorystą z Surinamu – pracował jako misjonarz w Paramaribo i dla trędowatych na wyspie Batawia. Przybył tam jako ksiądz dicezjalny z Holandii w 1842 r., wstąpił do zgromadzenia w 1867 r. w wieku ponad 50 lat i zmarł w 1887 r. Dziś jego grób znajduje sie w katedrze w Paramaribo, a każdego miesiąca organizowana jest pielgrzymka, by modlić sie przez jego wstawiennictwo w leprozorium na Batawii.

W 2000 r. Przełożony Generalny o. Joseph Tobin powierzył misję w Surinamie opiece Unii Redemptorystów Brazylijskich, która jest częścią Konferencji Redemptorystów Ameryki Łacińskiej. W dniach od 1 sierpnia 2015 r. do 1 sierpnia 2016 r. obchodzony będzie jubileusz misji Redemptorystów w Surinamie i 15-lecie obecności współbraci brazylijskich na tamtej ziemi.

cssr.com/o. Inácio Medeiros CSsR

Za: www.redemptor.pl