Home WiadomościZe Świata Światowa Konsulta Rodziny Salezjańskiej 2013

Światowa Konsulta Rodziny Salezjańskiej 2013

Redakcja

W dniach 24-26 maja, w Domu Generalnym w Rzymie zgromadzili się przedstawiciele poszczególnych grup Rodziny Salezjańskiej na dorocznym spotkaniu Konsulty Światowej Rodziny Salezjańskiej. Głównymi tematami spotkania były: wstępna prezentacja Wiązanki 2014, poświęconej duchowości Ks. Bosko; obchody Dwustulecia; Dni Duchowości 2014 oraz wzajemna wymiana wiadomości w ramach poszczególnych grup.

Gdy chodzi o uczestników, na uwagę zasługuje obecność przełożonych generalnych i światowych odpowiedzialnych za poszczególne grupy Rodziny Salezjańskiej. Oprócz Przełożonego generalnego salezjanów byli obecni: s. Natanaela Bednarczyk, przełożona sióstr św. Miachała Archanioła; s. Jesús Amelia Alvarado, przełożona córek Boskiego Zbawiciela; radczyni ds. Rodziny Salezjańskiej córek Maryi Wspomożycielki – s. Maria Luisa Miranda; prezes Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki – pan Tullio Lucca; odpowiedzialny światowy za ochotników Ks. Bosko – pan Liborio Scibetta; prezes byłych wychowanek córek Maryi Wspomożycielki – pani Paola Staiano; koordynator generalny świadków Zmartwychwstałęgo – pan Lello Nicastro oraz pani Noemi Bertola – koordynatorka światowa salezjanów współpracowników. W sumie zgromadziło się 35 osób, które reprezentowały 20 grup Rodziny Salezjańskiej.

Obrady rozpoczęły sie piątkowego popołudnia powitaniem przybyłych przez ks. Adriano Bregolina, wikariusza Przełożonego Generalnego, i wstępną prezentacją uczestniczących grup. W sobotnie dopołudnie ks. Chávez przedstawił roboczą wersję tematu Wiązanki 2014 r., dziękując poszczególnym grupom za ich wielkie poczucie przynależności do Rodziny Salezjańskiej i życząc pomyślnej realizacji wspólnych projektów duszpasterskich i wychowawczych.

Zgodnie z życzeniem Przełożonego Generalnego, zostały uwypuklone najbardziej znaczące działania, jakie były udziałem Rodziny Salezjańskiej w sześcioleciu 2008-2014. Pośród nich znalazły się: mocne zaangażowanie Przełożonego Genralnego i jego wikariusza w animację Rodziny Salezjańskiej, liczebny wzrost grup, temat Wiązanki – jako element łączący Rodzinę Salezjańską, znacząca oferta w postaci Dni Duchowości oraz Karty Tożsamości Rodziny Salezjańskiej. Wskazano także na niektóre wyzwania: lepsze poznanie i pogłębienie, na poziomie inspektorialnym i lokalnym, Karty Tożsamości Charyzmatycznej Rodziny Salezjańskiej” oraz animację Rodziny Salezjańskiej jako zadania charyzmatycznego.

W czasie “słówka na dobranoc” Przełożony Generalny zatrzymał się na postaci papieża Franciszka, który przemawia poprzez proste i głębokie gesty. Jest to papież, który, przedstawiając się jako biskup Rzymu, cieszy się wielkim poważaniem również ze strony osób niewierzących i głosi Kościół ubogi i służebny, który umieszcza w swoim centrum Chrystusa.

Sobotni i niedzielny dzień był znaczony kolejnymi prezentacjami różnych doświadczeń wychowawczo-duszpasterskich, które były udziałem poszczególnych grup w latach 2012-2013.

W czasie Eucharystii niedzielnej Przełożony Generalny podkreślił centralne miejsce Trójcy Przenajświętszej w tożsamości Rodziny Salezjańskiej: „Bóg Ojciec inspiruje i motywuje członków i grupy Rodziny Salezjańskiej do otwierania się na siebie nawzajem z życzliwością, jako na osoby przez Niego ukochane. Jezus, apostoł Ojca, wysłany zwłaszcza do maluczkich, ubogich i chorych,  pomaga członkom Rodziny Salezjańskiej uwypuklić jeden czy drugi rys swojej działalności. Duch Święty odsyła do płodności Rodziny Salezjańskiej, ponieważ Duch Święty jest tym, który, wzbudzając Ks. Bosko założyciela, obdarzył go duchowym potomstwem” (por. Karta Tożsamości, 5).

Kolejne spotkanie Konsulty Światowej Rodziny Salezjańskiej odbędzie się w roku przyszłym w dniach 30 maja – 1 czerwca.

Rodzinę Salezjańską tworzy 30 grup kościelnych i zakonnych, osób konsekrowanych i świeckich, którzy podzielają charyzmat Ks. Bosko.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda